Spotkanie dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną

22 STYCZNIA 2024
ks. Roman Sękalski

„Umiłowani i Wybrani cieszcie się, że jesteście razem”
W minioną sobotę 20 stycznia br. Dom Modlitwy i Formacji przy Seminaryjnej 6 w Łowiczu stał się miejscem spotkania niezwykłych ludzi, Umiłowanych i Wybranych – dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną wraz z opiekunami i rodzinami. Otwartość serca dyrektora Domu ks. Sylwestra Bernata stwarza atmosferę i możliwość do realizowania spotkań wielu grup diecezji łowickiej. Tym razem swoją przestrzeń do wspólnej modlitwy, integracji i zabawy znalazło środowisko osób z niepełnosprawnością, ich opiekunowie i rodziny.
Eucharystia sprawowana przez ks. Sylwestra była pierwszym i zarazem głównym punktem programu. Uczestnicy zaangażowali się w jej celebrację poprzez obecność służby liturgicznej, obstawę przy czytaniu i śpiewie, procesję z darami.
Po Mszy świętej w auli przedstawiono poszczególnych uczestników tego świąteczno-noworocznego spotkania, wśród których były: wspólnota Węzeł ze Skierniewic, Mocarze z Domu w Mocarzewie z Siostrami Zmartwychwstankami, wspólnota Boże Dzieci z Makowa, członkowie ze stowarzyszenia Stacja Autyzm z Kutna i rodziny indywidualne z diecezji łowickiej. Łącznie z prowadzącymi około 120 osób.
Spotkanie zaszczycił swoją obecnością biskup łowicki Andrzej F. Dziuba. Kierując swoje słowo do zebranych w auli, podkreślił: „Dzisiaj w Domu dwie litery alfabetu: U, W są szczególnie ważne. Dlaczego? Bo spotkają się Umiłowani i Wybrani. Umiłowani i Wybrani”. Biskup, nawiązując także do świątecznego charakteru spotkania, zwrócił się do rodziców dzieci z niepełnosprawnością: „Musimy w tym okresie przywołać tajemnicę Bożego Narodzenia. Właśnie w takim żłóbku jak Jezus kiedyś w Waszym domu znalazł się wasz syn i wasza córka, wasze dzieci. Niech one będą wybrane i umiłowane”, a całą wspólnotę poprosił: „Umiłowani i Wybrani cieszcie się, że jesteście razem”.
Przed udzieleniem pasterskiego błogosławieństwa na 2024 rok, ordynariusz łowicki zachęcił do kolejnych spotkań w Domu Modlitwy i Formacji: „Ci którzy zasmakują pobytu w tym Domu, chcą do tego Domu wracać”, aby w zaangażowaniu, wzajemnej życzliwości i trosce pisać kolejne tomy historii tego Domu, a być może i następnych.
Czas tego dnia był wypełniony przez radosny śpiew kolęd, zabawy integracyjne i przy muzyce, prace manualne i plastyczne pod okiem animatorów. Nie zabrakło także Mikołaja, który obdarował wszystkich pięknymi prezentami.
Po obiedzie chętni wykonali plakat z listami – podziękowaniami, marzeniami, prośbami. Na zakończenie plakat jako symbol spotkania Wybranych i Umiłowanych przeniesiono do Kaplicy, gdzie przed Jezusem wystawionym w Najświętszym Sakramencie wspólnie odmówiono Koronkę do Bożego Miłosierdzia, prowadzoną przez Siostry Zmartwychwstanki. Chwila adoracji Pana Jezusa w ciszy i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem kończące modlitwę umocniło uczestników we wzajemnym umiłowaniu i wzajemnym wybraniu, aby żyć nimi na co dzień i nieść je w codziennych radościach i troskach.
Tekst: ks. Sylwester Bernat, Anna Torbicka
Zdjęcia: Anna Torbicka