Noc Świętych w Diecezji

4 LISTOPADA 2014

Ponad pięćset osób uczestniczyło w Nocy Świętych, która odbyła się 31 października 2014 r. w Rawie Mazowieckiej. Noc Świętych, czyli wieczór, wypełniony śpiewem, tańcem, refleksją i modlitwą, zgromadził w piątkowy wieczór młodzież w rawskiej farze. Wydarzenie wprowadziło jej uczestników w uroczystość Wszystkich Świętych.

O godz. 18.30 rozpoczęła się Msza św. w kościele oo. Pasjonistów, której przewodniczył i homilię wygłosił Biskup Łowicki Andrzej F. Dziuba. Przemawiając do zgromadzonych podkreślił on, że jest to „wyjątkowy wieczór, który zgromadził wyjątkowych ludzi” po to, aby „dziękować Bogu za ten niepowtarzalny dar, bo jesteśmy podobni do Boga. Jesteśmy bliscy i On jest ciągle z nami”. Wskazując na stojące przed ołtarzem relikwiarze Biskup Andrzej „podkreślił, iż między zebranymi stoją święci. Stają dzieci Boże, które zakończyły przed wiekami, a może niedawno swoje ziemskie życie, na których spełniło się to, co Bóg zapowiedział. Oni są podobni do Boga. Oglądają go takim, jakim On jest. – To jest wyjątkowe spotkanie. W tych świętych, którzy zgromadzili się tutaj w znaku swoich relikwii, pokazuje się piękno Kościoła, piękno świata, piękno naszej ojczyzny i diecezji”.

Po Mszy św., wierni zostali namaszczeni olejem św. Charbela. Młodzi procesyjnie przenieśli przy świetle pochodni ulicami miasta 22 relikwiarze do kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP. Każdy z nich poprzedzony był trybularzem z których unosił się kadzielny dym. W procesji min. uczestniczyli: Św. Wiktoria, bł. Honorat Koźmiński, bł. Jerzy Popiełuszko, bł. Franciszka Siedliska,, św. Stanisław Kostka, św. Jan Paweł II, św. Paweł od Krzyża, św. Faustyna Kowalska, św. o. Pio, św. Franciszek z Asyżu, św. Kasper del Bufalor, św. Zygmunt Feliński, św. Jan Nepomucen, św. Gabriel od MB Bolesnej, św. Idzi, św. Stanisław Papczyński, św. Marcin, św. Klara. W „Dużym kościele” wszystkie relikwie zostały złożone na specjalnie przygotowanym pośrodku świątyni ołtarzu. Nastąpiło wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwa uwielbienia, w której wykorzystano teksty świętych patronów. Modlitwie adoracyjnej sprzyjał niezwykły klimat wnętrza świątyni z płonącymi świecami i w lekkim półmroku. Siostry zakonne wykonały „Taniec uwielbienia” Pana Jezusa. Po konferencji wygłoszonej przez ks. Sylwestra Bernata – jednego z koordynatorów przygotowań diecezjalnych do Światowych Dni Młodzieży, rozpoczęła się procesja z błogosławieństwem indywidualnym wypełniających licznie kościół osób. Błogosławieństwa udzielał ks. proboszcz Bogumił Karp, a następnie Biskup Łowicki Andrzej F. Dziuba. Po wygłoszonych przez Proboszcza oraz Biskupa podziękowaniach odśpiewano Apel Jasnogórski. Ostatnim punktem programu była agapa.

Gromadząc się przy relikwiach świętych i błogosławionych zastanawiamy się nad Bożym zaproszeniem i naszą drogą życia. To okazja by w świątyni ogłosić światu: Ja chcę być święty. Noc Świętych to nie alternatywa dla Halloween, ale sposób na przypomnienie czym jest dążenie do świętości i przybliżenie klimatu listopadowych świąt.

Po raz drugi w rawskiej świątyni gościły relikwie świętych . W tym roku spotkanie rozszerzone o przygotowania do Światowych Dni młodzieży- Kraków 2016. Z dekanatów: z Białej Rawskiej, Lubochni, Nowego Miasta i Rawskiego przyjechała młodzież by uczcić świętych, których relikwie obecne są w parafiach.

Tekst i foto ks. Bogumił Karp.

Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.