XXIX Olimpiada Wiedzy Religijnej

7 MARCA 2024
Krzysztof Zwoliński

Dzisiaj o godz. 10:00 w budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu odbył się etap diecezjalny XXIX Olimpiady Wiedzy Religijnej pod hasłem „Światło Wiary”.

Pierwsza część spotkania miała miejsce w kaplicy seminaryjnej, gdzie wikariusz biskupi ks. kan. Sławomir Sobierajski przywitał uczestników przybyłych wraz z opiekunami i wprowadził w tematykę olimpiady:. – „Światło Wiary” dwa słowa, które mówią bardzo dużo, że wiara jest światłem. Wiara nie jest ciemnogrodem. To tak na przekór pewnym sformułowaniom. Wiara jest światłem; im człowiek bardziej wchodzi w wiarę, poznaje Jezusa, przyjaźni się z Bogiem, widzi, że to daje mu światło, nową perspektywę, otwiera mu nie tylko nowe spojrzenie na siebie, na świat, ale także na wieczność -mówił ks. Sobierajski.

Po tym wstępie nastąpiła wspólna modlitwa i głos zabrał ks. kan. Tomasz Jackowski, który wyjaśnił zasady i przebieg olimpiady.

Następnie uczestnicy przeszli do auli WSD, gdzie mieli godzinę na rozwiązanie testu. W olimpiadzie na etapie diecezjalnym wzięło udział 37. uczniów. Po zakończeniu części pisemnej i krótkiej przerwie w auli uczestników przywitał bp Wojciech Osial: -Drodzy uczestnicy i drodzy katecheci, opiekunowie, bardzo wam wszystkim dziękuję za to, że jesteście. (…) Cieszę się, że ta olimpiada jest w kontekście tych wszystkich wydarzeń związanych z lekcją religii w Polsce. Wy pokazujecie, że ten przedmiot jest potrzebny. Swoim zaangażowaniem, uczestnictwem jesteście głosem dla świata, dla ministerstwa, że lekcja religii jest potrzebna. (…) To nie jest przypadek, że wzięliście udział w tej olimpiadzie. Pan Bóg chciał was podprowadzić do czegoś więcej, chciał wam poprzez tę wiedzę coś więcej pokazać. I to jest największa nagroda, która zostaje w waszym wnętrzu -mówił bp Osial.

Po tych słowach ks. kan. Tomasz Jackowski przedstawił statystyki dotyczące frekwencji OWR, a następnie bp Wojciech Osial rozdał pamiątkowe dyplomy dla uczestników oraz upominki dla katechetów.

Na zakończenie bp Osial udzielił wszystkim pasterskiego błogosławieństwa.

Tekst i zdjęcia: Krzysztof Zwoliński