Diecezjalna pielgrzymka Kół Żywego Różańca

13 PAźDZIERNIKA 2013

Tegoroczna pielgrzymka odbyła się pod hasłem: „Maryja Matka naszej wiary”. Podobnie jak w latach ubiegłych, rozpoczęła się ona od uroczystej Mszy św. koncelebrowanej w kościele pw. św. Bartłomieja Apostoła w Domaniewicach, której przewodniczył bp Andrzej F. Dziuba. Razem z biskupem ordynariuszem Eucharystię sprawowali także bp Józef Zawitkowski, który wygłosił słowo Boże, bp Alojzy Orszulik oraz rzesza kapłanów. W homilii bp Zawitkowski poza przypomnieniem zebranym historii powstania Sanktuarium MB Pocieszycielki Strapionych, które znajduje się na terenie parafii, zwrócił także uwagę na fakt, iż dwa najpiękniejsze miesiące w roku oddane są Matce Bożej. Maj i październik. – Pielgrzymi! Czy wy wiecie, po co przychodzicie z różańcem do Domaniewic? Czy wy wierzycie tak, jak wasza babcia i mama? – pytał bp Zawitkowski. W dalszej części homilii kaznodzieja przywołał opis uzdrowienia w Lourdes 12 -letniej dziewczynki, która od urodzenia nie chodziła. Jadąc do Matki Bożej była przekonana, że Ta ją uzdrowi. Kiedy po przejściu kapłana z Najświętszym Sakramentem nic się nie stało ze wszystkich sił krzyknęła na księdza, aby powrócił do niej z Panem Jezusem. „Uzdrów mnie, bo jeśli tego nie zrobisz poskarżę się Twojej mamie” – wołała. Po tych słowach wstała z wózka i poszła podziękować Maryi za cud. Tak silnej wiary biskup życzył wszystkim zebranym. Zwracając się do Kół Żywego Różańca podkreślał, iż różaniec jest modlitwą ludzi myślących.

Bezpośrednio po Mszy św. rozważając tajemnice radosne pątnicy wraz z biskupem Andrzejem F. Dziubą i kapłanami udali się pieszo do Sanktuarium MB Pocieszycielki Strapionych. Po dotarciu na miejsce na placu przed kaplicą odmówili wspólnie modlitwę Anioł Pański i wysłuchali katechezy Maryjnej, którą wygłosił o. Stanisław Przepierski, dominikanin. Podczas konferencji pątnicy usłyszeli m.in., iż różaniec jest kroplówką życia, która powoli, paciorek po paciorku, kropla po kropli, zmienia życie. Ojciec Stanisław wyjaśnił skąd się wzięło 10 zdrowasiek i 5 tajemnic w każdej części. – Kiedy bierzesz do ręki różaniec przyjmujesz od Boga Ojca Chrystusa? Dlatego każda tajemnica rozpoczyna się od Ojcze Nasz. Mówiąc to przyznajesz się do Boga – Tłumaczył.

W tym roku do Domaniewic przybyły delegacje z 56 parafii, w których istnieją Koła Żywego Różańca. Ostatnim punktem był poczęstunek, którym pątników ugościł ks. Zbigniew Łuczak, domaniewicki proboszcz i miejscowe Koła. W Domaniewicach nie zabrakło także stoiska sióstr loretanek, które wydają miesięcznik „Różaniec”.

Tegoroczna pielgrzymka rozpoczęła przygotowania do 1050 Rocznicy Chrztu Polski.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji „Gościa Niedzielnego”.