Pierwsza sobota miesiąca w budynku WSD w Łowiczu

10 WRZEśNIA 2023
ks. Roman Sękalski

Pierwsza sobota września rozpoczęła się w WSD w Łowiczu modlitwą i spotkaniem żywego Kościoła. Osoby z różnych zakątków naszej diecezji (m.in. Jaktorów, Kutno, Łęczyca, Żyrardów, Skierniewice) i z rozmaitych wspólnot oraz wierzący, którzy nie należą do żadnej wspólnoty, ale żyjący Bogiem na co dzień – razem spotkali się, żeby zgodnie z prośbą Niepokalanej modlić się w pierwszą sobotę miesiąca. Po krótkim spotkaniu przy herbacie, w kaplicy seminaryjnej przed wystawionym Najświętszym Sakramentem jedno z małżeństw poprowadziło różaniec. Znacząca część dnia koncentrowała się wokół Pana Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie, bowiem w dalszej części był czas na modlitwę głośno prowadzonej adoracji, a następnie adoracji w ciszy. Kolejnym i jednocześnie centralnym punktem dnia była Eucharystia koncelebrowana przez ks. Sylwestra Bernata i ks. rektora Piotra Kaczmarka.
Czas spędzony na modlitwie, na byciu przed Bogiem i z Bogiem przyniósł umocnienie uczestniczącym. Pokazał także piękno Kościoła w jego różnorodności, bowiem uczestniczyli przedstawiciele z różnych wspólnot i powołań: Odnowy w Duchu Świętym, Wojownicy Maryi, Oaza Młodych Ruchu Światło-Życie, Domowy Kościół, schola, siostry zakonne, kleryk, osoby niezrzeszone we wspólnocie.
Podczas spotkania były także dzieci, które częściowo czas spędziły na wspólnej zabawie pod okiem dyżurujących mam, a częściowo na modlitwie z całą wspólnotą.
Spotkanie w WSD pokazuje tęsknotę ludzi za Bogiem i potrzebę organizowania i udostępniania czasu i miejsca na modlitwę wspólną, indywidualną, zarówno głośną jak i w ciszy. Możliwość tę daje przestrzeń tworzona z pomocą Boga i ludzi w łowickim seminarium stającym się Domem Modlitwy i Formacji.

Tekst: ks. Sylwester Bernat, Anna Torbicka
Zdjęcia: Anna Torbicka