Msza Krzyżma w Łowickiej Katedrze

29 MARCA 2018
Janusz Szwarocki

A gdy oni jedli, Jezus wziął chleb i odmówiwszy błogosławieństwo, połamał i dał uczniom, mówiąc: «Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje». Następnie wziął kielich i odmówiwszy dziękczynienie, dał im, mówiąc: «Pijcie z niego wszyscy, bo to jest moja Krew Przymierza, która za wielu będzie wylana na odpuszczenie grzechów. Lecz powiadam wam: Odtąd nie będę już pił z tego owocu winnego krzewu aż do owego dnia, kiedy pić go będę z wami nowy, w królestwie Ojca mojego».

W dniu dzisiejszym Biskup Ordynariusz Andrzej F. Dziuba, wraz z bp. Wojciechem Osialem, oraz bp. Józefem Zawitkowskim w Bazylice Katedralnej sprawowali Mszę Krzyżma.

Ta szczególna Eucharystia sprawowana raz w roku, łączy w sposób szczególny Duchownych z całej Diecezji.

Podczas sprawowanej Mszy Św. kapłani, lektorzy i ministranci odnawiają swoje przyrzeczenia.

Szczególnym momentem jest pobłogosławienie oleju chorych i konsekrowanie oleju krzyżma.

Obrzęd konsekracji oleju krzyżma rozpoczyna szczególny gest. Biskup Ordynariusz wlewa do naczynia z olejem wonny balsam. Po wymieszaniu nachylając się, trzykrotnie wydaje tchnienie na olej. Odnosi się to do gestu Jezusa Chrystusa, który przez tchnienie przekazał Ducha Świętego apostołom.

Po zakończonej Eucharystii Biskup Ordynariusz zaprosił wszystkich na wspólny posiłek.

Tekst i zdjęcia Janusz Szwarocki

(Łk 2, 41-51)