Biskup senior Józef Zawitkowski odznaczony medalem od premiera

12 GRUDNIA 2018
Janusz Szwarocki

W Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się uroczystość uhonorowania najbardziej zasłużonych mieszkańców województwa okolicznościowymi odznaczeniami na 100-lecie polskiej niepodległości.

Przyznał je premier Mateusz Morawiecki. Medale „100-lecia Odzyskania Niepodległości” wręczył w poniedziałek 10 grudnia wojewoda łódzki Zbigniew Rau.

– Otworzyliście Państwo nowe obszary ludzkiej aktywności. Wskazaliście drogę działania waszym współpracownikom i zastępcom, zdobywając autorytet i podziw w kraju, jak i zagranicą. Dzisiaj, w roku jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, staje przed wami Rzeczpospolita Polska, aby nadanymi medalami wyrazić swoje uznanie i ogromną wdzięczność. Wierzę, że na naszej uroczystości są obecni duchem nasi przodkowie, którzy przed stu laty wymarzyli wolną sobie Ojczyznę – mówił wojewoda łódzki.

W gronie 39 wyróżnionych znalazł się bp Józef Zawitkowski, który w imieniu odznaczonych zabrał głos. – Przyjęliśmy ten medal ze wzruszeniem i wielką wdzięcznością. Dziękuję wszystkim, którzy nosicie znamiona miłości do ojczyzny w swoim sercu, a tam w żyłach płynie biało-czerwona krew – mówił biskup.

Po zakończeniu uroczystości goście zostali zaproszeni do wysłuchania koncertu w wykonaniu utalentowanych studentek Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.

Premier Mateusz Morawiecki na 100-lecie Odzyskania Niepodległości przyznał także odznaczenia weteranom wojennym, społecznikom, lekarzom, duchownym, przedsiębiorcom, nauczycielom, artystom i opozycjonistom z województwa łódzkiego. Wręczył je wczoraj wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk.

Wśród nagrodzonych znalazły się osoby z terenu diecezji łowickiej: radny miasta Skierniewice – Jan Czubatka, renomowany specjalista – genetyk Roch Włodzimierz Doruchowski, naukowiec, specjalista w dziedzinie entomologii stosowanej – Jan Narkiewicz-Jodko, nauczycielka i wychowawczyni młodzieży z Rawy Mazowieckiej – Wanda Raczyńska-Sroga, rawski pasjonista – o. Leonard Załoga i wieloletni kapelan skierniewickiego szpitala – ks. Bogusław Zawierucha.

 

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.

Podobne