Zaproszenie Biskupa Łowickiego na peregrynację relikwii błogosławionej rodziny Ulmów „Rodzina – w niej świętość się zaczyna”

23 LUTEGO 2024
ks. Roman Sękalski

Drodzy Bracia Kapłani,
Czcigodne Osoby Życia Konsekrowanego,
Umiłowani Siostry i Bracia
Pragnę zaprosić Was wszystkich na niecodzienne spotkanie z Niezwykłą Rodziną – błogosławioną rodziną Ulmów z Markowej na Podkarpaciu. Nie musimy do Nich jechać, Oni
przybędą do nas. Z inicjatywy Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin relikwie
Błogosławionych nawiedzają kolejno diecezje naszej Ojczyzny. W dniach od 2 do 9 marca br. będziemy je gościć w siedmiu wybranych kościołach naszej diecezji. Będą to następujące świątynie:
Łęczyca św. Andrzeja Apostoła, Kutno św. Wawrzyńca, Sochaczew św. Wawrzyńca, Żyrardów MB Pocieszenia, Skierniewice św. Jakuba, Rawa Mazowiecka Niepokalanego Poczęcia NMP, Łowicz Bazylika Katedralna.
Pośród różnych dróg prowadzących do świętości, w szczególny sposób wyróżnia się
powołanie skierowane do małżonków i rodziców. Naśladując miłość Chrystusa do Kościoła, troszczą się oni o siebie nawzajem, o swoje dzieci, także te adoptowane i przysposobione. Kościół poprzez beatyfikację lub kanonizację wskazuje na małżeństwa, które zmierzały do świętości przez sumienne wypełnianie swoich obowiązków. Są to często, jak mówi papież Franciszek, „święci z sąsiedztwa”, którzy żyjąc w naszym otoczeniu, są dla nas inspiracją, przykładem i pomocą.
Szczególnym wzorem świętości, realizowanej w życiu małżeńskim i rodzinnym w czasach
całkiem nieodległych, są Józef i Wiktoria Ulmowie, którzy wraz z siedmiorgiem dzieci prowadzili bogate w miłość, wiarę i pracę codzienne życie. Ratując rodziny Żydowskie przed niemieckim terrorem, w czasie II wojny światowej, zostali wszyscy, także ich jeszcze nienarodzone dziecko, brutalnie zamordowani. Ich pomoc okazana potrzebującym wypływała z wiemości Chrystusowi i z przykazania miłości bliźniego. Ich heroiczna śmierć, była zwieńczeniem ofiarnej miłości
realizowanej dzień po dniu, w zwyczajnych okolicznościach życia małżeńskiego i rodzinnego.
Zachęcam Was, abyście licznie gromadzili się w wybranych kościołach przy relikwiach
Błogosławionej Rodziny. Abyście oddając cześć ich doczesnym szczątkom, poznając ich historię, nabierali mocy do realizowania trudnego niekiedy, ale jakże pięknego i ważnego powołania do życia w małżeństwie i rodzinie. „Rodzina – w niej świętość się zaczyna”. Błogosławieni z Markowej mogą
stać się naszymi przyjaciółmi w niebie, którzy przed Bogiem będą nas wspierać i pomogą nam wytrwać na dobrej drodze – drodze przez życie do nieba.
Gorąco Was zapraszam na spotkanie z błogosławioną rodziną Ulmów