17 KWIETNIA 2023
Krzysztof Zwoliński

W sobotę 15 kwietnia 2023 r. w sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej im. Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Nowych Zdunach miała miejsce impreza sportowa. Wydarzenie odbyło się w ramach XIX GP LSO w Piłce Nożnej Halowej o Puchar Biskupa Łowickiego w kategorii „lektor młodszy” (2007 – 2010). – Taki turniej jest przykładem, że Kościół widzi potrzebę sportu, rozrywki, spotkania się, nie tylko samej modlitwy, która jest bardzo ważna. Kościół dba o pełen rozwój człowieka – i o jego sferę duchową, i o sferę fizyczną, i o sferę intelektualną. Jest to piękny przykład, który jest darem nie tylko dla lektorów i ministrantów, ale dla innych młodych ludzi, którzy mogą zobaczyć, że potrafimy bawić się razem, potrafimy rywalizować, potrafimy zaufać sobie w ramach drużyn. Gratuluję wszystkim, którzy wzięli udział w zawodach – mówił o rywalizacji sportowej dla „Radio Victoria” ordynariusz diecezji łowickiej ks. bp Andrzej F. Dziuba.

Ranga zmagań była wysoka. Zwycięska drużyna GP wywalczyła udział w Mistrzostwach Polski LSO w Piłce Nożnej Halowej o Puchar KnC.

Turniej w Nowych Zdunach wygrała ekipa ks. Witolda Panka z par. pw. św. Mikołaja w Słupi, w składzie: Filip Chybner, Albert Gralewski, Adam Gamoń, Antoni Nowak, Erwin Albrychiewicz, Piotr Chmurski, Paweł Chmurski, Dominik Pawłowski, Jan Czerwiński, Marceli Burzyński. Ww. zwodnicy będą reprezentować diecezję łowicką podczas mistrzostw Polski, które odbędą się w dn. 26-27 czerwca 2023 r. w Gnieźnie.

We wspomnianym turnieju udział wzięło 7 drużyn, które rozegrały łącznie dwadzieścia jeden meczów, zaliczono 62 trafienia do bramki. Klasyfikacja końcowa  zawodów była następująca:

1 miejsce – parafia pw. św. Mikołaja w Słupi (duszpasterz – ks. Witold Panek),

2 miejsce – parafia  pw. św. Wojciecha w Makowie (duszpasterz –  ks. Adam Łukaszewicz),

3 miejsce – parafia pw. św. Macieja Apostoła i św. Małgorzaty w Bednarach  (duszpasterz – Józef Paciorek),

4 miejsce – parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Kutnie ( duszpasterz – ks. Sebastian Antosik),

5 miejsce – parafia pw. św. Stanisława w Boguszycach (duszpasterz  – ks.  Sylwester Krawczyk),

6 miejsce – parafia pw. św. Wawrzyńca w Sochaczewie (duszpasterz – ks. Łukasz Gawrzydek),

7 miejsce – parafia pw. Chrystusa Dobrego Pasterza w Łowiczu (duszpasterz – ks.  Łukasz Blados).

Wśród zaproszonych gości znaleźli się: ks. bp Andrzej F. Dziuba – ordynariusz diecezji łowickiej, Krzysztof Skowroński – wójt Gminy Zduny,  Jacek Wiśniewski – przewodniczący Rady Miejskiej w Łowiczu oraz reprezentant marszałka woj. łódzkiego Grzegorza Schreibera i starosty powiatu łowickiego Marcina Kosiorka, Małgorzata Kubiak – dyrektorka szkoły podstawowej w Nowych Zdunach, Michał Bondyra – redaktor naczelny czasopisma „KnC”. Od nich zawodnicy otrzymywali nagrody zespołowe, jak i indywidualne. Najlepszym strzelcem został Adam Gamoń z par. św. Mikołaja w Słupi (13 zdobytych goli). Nagrodę dla najlepszego  bramkarza otrzymał Michał Wójt z par.  św. Wojciecha w Makowie. Najlepszym zawodnikiem okrzyknięty został Eryk Zabost z par. św. Macieja Apostoła i św. Małgorzaty w Bednarach.

– Stara maksyma brzmi: „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Ona przyświecała rywalizacji. Jestem zadowolony z przebiegu rywalizacji. Uważam, że XIX Grand Prix Liturgicznej Służby Ołtarza w Piłce Nożnej Halowej o Puchar Biskupa Łowickiego było imprezą udaną. Tym bardziej dziękuję zawodnikom i ich duszpasterzom, sędziom, przybyłym gościom, którzy wręczali dyplomy, puchary i medale, sponsorom: Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Łowiczu i firmie „Hetman”,  wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania i przeprowadzenia tych rozgrywek. Najbardziej jestem wdzięczny Panu Bogu za to, że wspierał mnie w przygotowywaniu rozgrywek i postawił na mojej drodze życzliwych i pomocnych ludzi. Już myślę o przyszłorocznej edycji Grand Prix Liturgicznej Służby Ołtarza – podsumowuje ks. Sebastian Antosik, referent diecezjalny ds. duszpasterstwa kultury zdrowotnej i sportu oraz  główny organizator GP LSO w Piłce Nożnej Halowej o Puchar Biskupa Łowickiego.

Tekst i zdjęcia: Piotr Sumiński