„Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”

16 CZERWCA 2019
Janusz Szwarocki

Mszą Świętą rozpoczęły się dzisiejsze uroczystości jubileuszu 140- lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Łowiczu. Eucharystii przewodniczył i słowo boże wygłosił bp Wojciech Osial. Obecny był również kapelan powiatowy strażaków ks. Józef Paciorek– proboszcz parafii św. Macieja Apostoła i św. Małgorzaty w Bednarach. Biskup Wojciech w homilii przywołał strony historii początków organizacji strażackiej w Polsce, lata jej tworzenia, oraz uroczystą inaugurację łowickiej straży 4 lipca 1879 roku, którą poprzedziło nabożeństwo w kolegiacie. Wówczas strażacy obrali na patronkę św. Wiktorię. W 20. rocznicę otrzymali sztandar, który 120 lat później został zamieniony na nowy, poświęcony przez Jana Pawła II.

Po zakończonym nabożeństwie druhowie z OSP, zaproszeni goście, oraz  orkiestra strażacko-harcerska z Uniejowa, przeszli na Błonie na dalszą część jubileuszu.

Tekst i zdjęcia Janusz Szwarocki