314. Majówka 2013 – dzień czwarty

8 MAJA 2013

Centralnym punktem dnia w Seminarium jest zawsze Eucharystia, która stanowi źródło naszych sił duchowych. Dlatego podczas każdego „majówkowego” dnia, pełnego wrażeń i nowych doświadczeń, był także zaplanowany czas na wspólną Mszę świętą.

Nasza ostatnia „majówkowa” Eucharystia była sprawowana w Kolegiacie pw. św. Antoniego w Sokółce. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. dr Zbigniew Przerwa, ojciec duchowny wspólnoty Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu. Do Sokółki przybywa corocznie bardzo wielu pielgrzymów, którzy pragną ujrzeć cudowną Cząstkę Ciała Pańskiego. W niedzielę, 12 października 2008 jednemu z miejscowych kapłanów, podczas udzielania Komunii świętej wypadł konsekrowany komunikant, który potem został umieszczony w małym naczynku z wodą zwanym vasculum. Wkrótce potem po otwarciu naczynia zauważono skrzep krwi. Przeprowadzone badania medyczne wykazały, że jest to tkanka mięśnia sercowego człowieka będącego w stanie agonalnym. W komunikacie Kurii Metropolitarnej Białostockiej z dnia 14 października 2009 r. stwierdzono, że „wydarzenie z Sokółki nie sprzeciwia się wierze Kościoła, a raczej ją potwierdza”. Wydarzenie eucharystyczne z Sokółki przypomina każdemu z nas o realnej obecności Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie.

Po wspólnej Eucharystii pojechaliśmy do Białegostoku, gdzie znajduje się grób urodzonej w Łowiczu bł. Bolesławy Lament. Siostra Adriana ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny przybliżyła nam życie bł. Bolesławy, która spędziła swoje ostatnie lata w tym domu zakonnym. W miejscu obecnego Sanktuarium bł. Bolesławy Lament zamieszkiwał także bł. ks. Michał Sopoćko. Swoje osobiste wspomnienia dotyczące jego osoby opowiedziała nam świadek śmierci błogosławionego kapłana, siostra Bogdana.

O godz. 15.00 zgromadziliśmy się w białostockim sanktuarium Bożego Miłosierdzia, aby wspólnie odmówić Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Następnie wysłuchaliśmy krótkiej historii powstania sanktuarium oraz odwiedziliśmy miejsce spoczynku szczątków bł. ks. Michała Sopoćko – Apostoła Bożego Miłosierdzia, „kapłana według serca Jezusowego”.

Ostatni dzień naszego „majówkowego odpoczynku” był kolejnym spotkaniem z niesamowitą i zachwycającą tajemnicą Bożego Miłosierdzia, które „dotyka” każdego z nas. Dzięki temu wyjazdowi mogliśmy zobaczyć wiele ciekawych i przepięknych miejsc, sprzyjających wielu refleksjom oraz odpoczynkowi fizycznemu, a przede wszystkim duchowemu wzrostowi w wierze.

Zobacz:
I dzień „Majówki”