Wigilia dla ubogich

21 GRUDNIA 2012

W parafii katedralnej organizowana corocznie wigilia ma szczególny wydźwięk. Wyróżnikiem tej uroczystej kolacji jest fakt, że pośród ubogich, jedną z osób posługujących przy stołach jest Ordynariusz Diecezji.

Ale nie tylko parafia katedralna może się poszczycić organizacją takiego spotkania dla najuboższych, samotnych, starszych ludzi. W wielu zakątkach naszej Diecezji takie akcje mają miejsce.
Jedną z niewielu parafii, gdzie organizuje się wigilię w dniu 24 grudnia jest parafia p.w. Matki Bożej Pocieszenia w Żyrardowie. Dla tej wspólnoty jest to szczególny dzień – parafianie nie tylko gromadzą się w swoich domach na łamaniu opłatkiem i składaniu sobie wzajemnych życzeń, ale że tego dnia w południe Ci najubożsi, samotni, schorowani także nie czują się sami. Bo tego dnia mogą też we wspólnocie stołu podzielić się opłatkiem i dobrym słowem z innymi. W tym roku wigilia w Żyrardowie zgromadziła około 180 osób.

Ważną rzeczą w tej parafialnej „uroczystości” jest obecność bardzo wielu ludzi dobrej woli. To nie tylko Ci, którzy dzielą się swoim mieniem, ale też wielu, którzy poświęcają swój czas, by być z ubogimi. W wielu parafiach w taką działalność włączają się wspólnoty działające przy parafiach. Jak pokazuje praktyka, najwięcej pomagają ludzie będący we wspólnocie neokatechumenalnej.

Pamiętajmy o ubogich nie tylko przy okazji świąt. Jest to przecież normalna droga Kościoła. Oby nam zatem nigdy nie zabrakło wrażliwości na potrzeby innych.