285. Akatyst ku czci Bogurodzicy

7 GRUDNIA 2012

W uroczystym czuwaniu wzięli udział księża biskupi diecezji łowickiej, przełożeni i moderatorzy Seminarium, alumni, wielu kapłanów z terenu całej diecezji, którzy przybyli wraz z parafianami, mieszkańcy Łowicza i okolic, jak również osoby zaprzyjaźnione z Seminarium. Pomimo późnej godziny wieczornej i niesprzyjającej śnieżnej pogody kaplica wypełniła się po brzegi (przybyło do nas ponad 200 osób).

Na zakończenie słowo do zebranych skierował ksiądz rektor, dziękując za przybycie wszystkim gościom. W sposób szczególny został wyróżniony Ksiądz Biskup Ordynariusz oraz Biskup Pomocniczy, kapłani i wierni świeccy. Ks. Rektor podziękował również alumnom za włożony trud w przygotowanie uroczystości i poprosił Jego Ekscelencję Andrzeja Franciszka Dziubę o słowo końcowe i pasterskie błogosławieństwo.

Ksiądz Biskup Andrzej Franciszek Dziuba w krótkim przemówieniu dołączył się do podziękowań księdza rektora i nawiązał do wielowiekowej tradycji wschodniej Akatystu, ale wspomniał także o Godzinkach ku czci Najświętszej Maryi Panny, które są tradycją Kościoła Zachodniego, po czym zaprosił na uroczyste czuwanie za rok, które przypadnie w sobotę, a więc w dniu szczególnie poświęconym Maryi, Matce Bożej. Po błogosławieństwie z rąk Księdza Biskupa wspólne odśpiewanie pieśni „Bogurodzica” zakończyło modlitwę.

kl. Paweł Gontarz