183. Styczniowy dzień skupienia

13 STYCZNIA 2011
admin

Zatroszcz się o dobre myśli, a przemienią się w dobre słowa,
Zatroszcz się o dobre słowa, a przemienią się w dobre czyny,
Zatroszcz się o dobre czyny, a przemienią się w dobre nawyki,
Zatroszcz się o dobre nawyki, a przemienią się one w dobry charakter,
Zatroszcz się o dobry charakter, gdyż on będzie twoim losem.

Od tych słów o. Marek zaczął swe nauczanie. Podkreślił w ten sposób, że należy dbać o swoje dobre myśli. Dbając o nie, zadbamy również o dobre czyny, które z naszych myśli biorą początek. Ojciec Marek przypomniał również jak istotne w życiu jest kształtowanie dobrych nawyków.

Przypomniał, że naukowcy stwierdzili, iż na utrwalenie nawyku potrzebnych jest minimum 21 dni codziennego powtarzania tej samej czynności. Warto „pokusić się” o ten trzytygodniowy wysiłek, bo dobrze ukształtowany właściwy nawyk powoduje, że nie musimy za każdym razem przełamywać się do danej czynności i tracić na nią wiele sił i energii, które, zaoszczędzone w ten sposób, można spożytkować na inne, dobre sprawy.

Wracając do spraw bardziej przyziemnych, lecz nie mniej istotnych, o. Marek zwrócił także uwagę na wartość i ważność wypoczynku, który nie jest jedynie naszym przywilejem, lecz… obowiązkiem. Każdemu potrzebna jest odpowiednia ilość snu, jednak niezwykle ważne jest, by nie prowadzić statycznego trybu życia. Dla młodego człowieka brak ruchu jest bowiem zabójczy.

O. Marek gorąco zachęcał wszystkich do wysiłku duchowego, do nie ulegania lenistwu, pokusom i zniechęceniom, do prowadzenia prawdziwie męskiej, duchowej walki, zgodnie z mądrymi zasadami zawartymi w książce Johna Eldredge’a „Dzikie serce. Tęsknoty męskiej duszy „.

kleryk Łukasz Gawrzydek

Podobne