179. Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – Patronki Seminarium

15 GRUDNIA 2010

Prawda o niepokalanym poczęciu Najświętszej Maryi Panny to prawda o zachowaniu Maryi od grzechu pierworodnego. Kościół od dawna czcił Matkę Jezusa jako Niepokalaną. Na początku (VI w.) wiązało się to ze świętem „Poczęcia Anny”. W 1854 r. papież Pius IX ogłosił dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny.

Nasze świętowanie rozpoczęło się już w Wigilię Uroczystości Maryjnej od śpiewu Akatystu. W nabożeństwie ku czci Bogurodzicy uczestniczyli: ks. bp Andrzej Franciszek Dziuba, ks. bp Józef Zawitkowski, moderatorzy, profesorowie i alumni Seminarium, siostry zakonne oraz księża wraz z wiernymi świeckimi przybyłymi m.in. z Głowna, Łowicza i pobliskich okolic, Międzyborowa, Skierniewic.

Nazajutrz, uroczystej Mszy odpustowej przewodniczył i homilię wygłosił J.E. Andrzej Franciszek Dziuba, Biskup Łowicki. Wraz z nim Eucharystię koncelebrował ks. bp Józef Zawitkowski, ks. rektor Sławomir Wasilewski, księża pracujący w Kurii i księża, którzy wykładają w naszym Seminarium.

W tym roku swoją obecnością zaszczycili nas także księża z Domu Kapłana Seniora w Sochaczewie. Ich obecność była dla nas wymownym znakiem i powodem wielkiej radości. Tą drogą jeszcze raz dziękujemy Wam, drodzy Księża, za przybycie i wspólną modlitwę. Bóg zapłać za możliwość stworzenia kapłańsko-kleryckiej wspólnoty widocznej zarówno przy ołtarzu, w seminaryjnej kaplicy, jak i przy stole, w seminaryjnym refektarzu, podczas uroczystego obiadu.

kleryk Robert Błaszczyk