Otwarte serca dla Maryi

10 MAJA 2017

Poprzednie nawiedzenie parafii przez obraz Matki Bożej Częstochowskiej miało miejsce w Środę Popielcową 19 lutego 1958 roku. Do drugiego spotkania z Panią Jasnogórską proboszcz ks. Zbigniew Świsłowski przygotowywał się z wiernym już od rekolekcji adwentowych, które wprowadzały w tematykę nawiedzenia. W każdą niedzielę po Mszach św. odmawiany był Różaniec, aby nawiedzenie przyniosło owoce. Także rekolekcje wielkopostne miały charakter maryjny. W każdą środę odprawiano Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W ostatnim tygodniu prowadzone były misje święte. Ich zwieńczeniem było przybycie ikony jasnogórskiej. Powitanie obrazu odbyło się 8 maja. Na miejsce spotkania przy ratuszu wyruszyła liczna procesja z kościoła. Wierni nieśli chorągwie i feretrony, strażacy – swoje sztandary. Cała trasa przemarszu był przystrojona. To były oznaki tego, że przybywa długo oczekiwany Gość.

Procesji i całej uroczystości powitania przewodniczył ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba. Znamienne, gdy biskup i proboszcz Świsłowski ucałowali ramy ikony na powitanie, deszcz, który dawał się we znaki, zelżał, a po kilku minutach całkowicie zanikł.

Jako pierwsi na ramiona obraz wzięli strażacy. Przekazali go ojcom, którzy ruszyli z ikoną w procesji. Następnie obraz niosły matki, potem młodzież, nauczyciele, ministranci i na koniec ponownie strażacy.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.

Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej „Gościa Niedzielnego„.