Zaproszenie Księdza Biskupa Ordynariusza na pielgrzymkę maturzystów Diecezji Łowickiej

25 LUTEGO 2009
admin

L.dz. 163/2009

Łowicz, 23 stycznia 2009

 

Zaproszenie Księdza Biskupa Ordynariusza na pielgrzymkę maturzystów Diecezji Łowickiej na Jasną Górę w dniu 4 kwietnia 2009 roku

Drodzy Maturzyści!

Zwracam się do Was z gorącym zaproszeniem do wzięcia udziału w pielgrzymce maturzystów Diecezji Łowickiej na Jasną Górę. Od wielu lat maturzyści z naszej Diecezji wybierają się do Matki Bożej, aby dziękować za czas szkolnych lat  i prosić o łaski na dalszą drogę życia. Każdy pielgrzym zanosi wówczas wiele próśb i modlitw w intencjach zdania egzaminu maturalnego, dostania się na wymarzone studia, zdobycia dobrej pracy i ułożenia sobie dalszego życia. To ważny moment stanięcia przed naszą Matką i powierzenia jej naszych najskrytszych spraw i marzeń.
W bieżącym roku szkolnym nasza pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę odbędzie się w sobotę 4 kwietnia. Hasłem naszego spotkania będą słowa: ?Jeden jest wasz Nauczyciel.” Są to słowa Pana Jezusa zaczerpnięte z Ewangelii według św. Mateusza (Mt 23, 8). Dlaczego takie hasło? Inspiracją do jego wyboru jest przypadająca w tym roku dziesiąta rocznica pielgrzymki Sługi Bożego Jana Pawła II do Łowicza, która miała miejsce 14 czerwca 1999 roku. Jest to doskonała okazja, aby przypomnieć sobie ważne słowa papieża wypowiedziane na Łowickiej Ziemi. Jan Paweł II, zwracając się wówczas do dzieci, młodzieży, nauczycieli i wychowawców, przywołał słowa Chrystusa: ?Jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście” (Mt 23, 8). Nasz Wielki Rodak, którego tak bardzo kochaliśmy, uczył nas wtedy w sposób niezwykle prosty i przekonywujący, że naszym najprawdziwszym i najlepszym nauczycielem jest sam Bóg. W przepięknych słowach przypomniał pewne prawdy, które dla Was maturzystów są dzisiaj niezwykle aktualne. Pozwólcie, że je w części przywołam: ?Młodość poszukuje wzorów i przykładów. Z pomocą przychodzi wam sam Jezus Chrystus, który poświęcił całe swoje życie dla dobra innych. Ku niemu kierujcie wzrok (…). Pan Jezus chce wam pomagać. Chce być dla was podporą i umacniać w młodzieńczej walce o zdobywanie takich cnót jak: wiara, miłość, uczciwość, szlachetność, czystość, wielkoduszność. Gdy będzie wam trudno, gdy będziecie w życiu przeżywać jakieś niepowodzenia czy zawody, niech wasza myśl biegnie ku Chrystusowi, który was miłuje, który jest wiernym towarzyszem i który pomaga przetrwać każdą trudność. Wiedzcie, że nie jesteście samotni. Towarzyszy wam Ktoś, kto nigdy nie zawodzi. Chrystus rozumie najtajniejsze pragnienia waszego serca.”
Czyż można znaleźć lepsze słowa nauki, pociechy i wsparcia na czas egzaminów i dalszego dorosłego, ale wciąż młodego życia? Pamiętajcie, że Chrystus nieustannie Wam towarzyszy i zna najtajniejsze pragnienia Waszego serca.
Naszą pielgrzymkę na Jasną Górę pragniemy także przeżywać w kontekście treści bieżącego programu duszpasterskiego ?Otoczmy troską życie”. Nauczanie Ojca Świętego pozostaje tutaj również aktualne. Troska o życie znajduje swój fundament w Chrystusie, naszym Nauczycielu. Jest  ona owocem przeżywania naszego codziennego życia w głębokiej z Nim przyjaźni.
Drodzy Maturzyści!
Pragnę zwrócić się do Was z jeszcze jedną prośbą. Wybierając się do Matki naszego Nauczyciela pamiętajmy, że nie jest to wycieczka, ale pielgrzymka. Przeżyjmy ją owocnie i godnie. Pamiętajmy o wcześniejszej spowiedzi i przyjęciu Komunii Świętej podczas Mszy Świętej w Kaplicy Jasnogórskiej. Szczera modlitwa, skupienie i refleksja pomogą nam z pewnością doświadczyć mocy i światła od Jezusa Chrystusa, który jest naszym Nauczycielem.
Zwracam się również z gorącym zaproszeniem do Was, Drodzy Księża, Siostry Zakonne, Katecheci, wszyscy Nauczyciele i Wychowawcy. Pomóżcie młodym ludziom wyruszyć na spotkanie z Bożym Nauczycielem i Jego Matką na Jasnej Górze. Już teraz gorąco dziękuję za trud i zaangażowanie się w organizację pielgrzymki.
Niech Maryja, Matka wszystkich Maturzystów, ogarnie nas wszystkich swoją miłością i uczy nas prawdy, że ?Jeden jest nasz Nauczyciel”.

 

Do zobaczenia na Jasnej Górze!

 

BISKUP ŁOWICKI

Andrzej F. Dziuba

Podobne