Zakończenie prac modernizacyjnych kościoła w Kamionie

10 CZERWCA 2021
Krzysztof Zwoliński

Zapraszam na Mszę św. dziękczynną w dniu 13.06.2021 o godz. 20.00 za Wszystkich naszych Darczyńców, Dobrodziei i Parafian „Termomodernizacji Kościoła i Plebani w Kamionie Poduchownym”

W 1977 roku proboszcz Kamiona ks. Paweł Flaszczyński, razem z wiernymi, wbrew zakazowi komunistycznych władz, bez planów, w ciągu jednego dnia (8 kwietnia 1978 r.) wzniósł ściany nowej świątyni, obudowując nimi stary kościół, który następnie rozebrano. Jak wspominają starsi żyjący parafianie było to pospolite ruszenie. Świątynię budowało ponad 50 murarzy. Jednorazowo na budowie było blisko 500 osób.

Współcześnie w dniu 07.06.2021 dobiegła końca praca firmy Tymbud Wojciecha Szwech „termomodernizacja budynku plebanii i kościoła parafialnego w Kamionie Poduchownym” dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w formie dotacji w kwocie 444830 zł. Wzniesiona metodą gospodarską świątynia po remoncie zyskała nowy blask i na powrót stała się miejscem, z którego dumni są nasi parafianie.

Prace modernizacyjne w styczniu 2016 roku rozpoczął ks. Zbigniew Łuczak. Z pomocą posła Macieja Małeckiego udało się przygotować wniosek i otrzymać dofinansowanie. Potem prace kontynuował ks. Arkadiusz Grodzicki, zaś zakończył prace ks. Sylwester Łajszczak.

W kościele zamontowano powietrzne pompy ciepła, centralne ogrzewanie, ocieplono cały budynek styropianem, ocieplono strych kościoła szklaną watą, drzwi, wymieniono okna, w których pojawiły się witraże. Ogrom prac zostało zrobionych także na plebanii. Wykonano ocieplenie ścian styropianem, a watą szklaną dachu. Wymieniono okna i drzwi na parterze. Założona została fotowoltaika do podgrzewania wody, wymieniono schody wejściowe, otynkowano plebanię i kościół oraz pomalowano.

Jestem bardzo wdzięczny moim Parafianom i wszystkim Darczyńcom, Dobrodziejom za ich zaangażowanie, pomoc i trud oraz wsparcie ofiarami. Długa jest lista osób, którym trzeba szczególnie dziękować. Chcę podziękować wszystkim Wam za życzliwość i Waszą Dobroć, pozwólcie, że wspomnę niektóre osoby z imienia: Sławomir Makowski, Dawid Grzelak, Bogusław Ksynę, Tadeusz Winnicki, Dariusz Sączewa, Joanna Mijas, Mateusz Rokitnicki, Paweł Kopka, Jurek Gołdych, Andrzej Kornacki, Jacek Karaś, Dawid Smółka, Kamil Sobieszek, Radosław Borowski, Krzysztof Kwiatkowski, Roman Rotbert, Paweł Bodzanowski, Piotr Karpiński, Marek Szymański, Marek Jeznach, Leszek Stobiecki, Witold Kożuchowski, Paweł Kubiszewski, Mariusz Kwiatkowski, Krzysztof Jeznach, Krzysztof Kwiatkowski, Marcin Janiak, Roman Rotbart, Krzysztof Orliński, Marek Szymański, Bogdan Modrzejewski, Grzegorz Ciura, Marek Poryszewski, Paweł Pacholski, Szczepan Smółka, Andrzej Kubiszewski, Arkadiusz Piegat. Dziękuję Radzie Parafialnej, Sołtysom, druhom z OSP Kamion i Wszystkim Wam Bracia i Siostry za zaangażowanie, a szczególnie nie wymienionym z imienia i nazwiska za wasz wkład w to dzieło.

W intencji wszystkich Darczyńców, Dobrodziejów i naszych Parafian dziękować będziemy Bogu na Mszy św. w dniu 13.06.2021 o godz. 20.00 przez ręce Matki Bożej Fatimskiej oraz prosić o potrzebne łaski, zdrowie i Boże Błogosławieństwo na różańcu fatimskim dla Was.

Tekst i zdjęcia: ks. Sylwester Łajszczak