Wyjątkowy koncert w Osmolinie

26 MAJA 2021
Krzysztof Zwoliński

W dniu 23 maja w Święto Zesłania Ducha Świętego w kościele św. Marcina w Osmolinie, w małej parafii prowadzonej przez ks. Grzegorza Kucharewicza, odbył się piękny i wyjątkowy koncert. Dlaczego wyjątkowy? Otóż wykonawcami koncertu byli artyści Warszawskiej Opery Kameralnej, zacni artyści świata muzyki i kultury: Alicja Węgorzewska (śpiew), Maciej Miecznikowski (śpiew, gitara), Bogdan Kierejsza (skrzypce) oraz Robert Grudzień (akompaniament, koordynator wydarzenia).

Osobą, dzięki której odbył się koncert oraz dzięki której uczestnicy mogli zatopić się w najpiękniejsze utwory religijne, był Andrzej Pachnicki (laureat „Pałacowe kolędowanie”, mieszkaniec Osmolina, śpiewak). Całe wydarzenie składało się z dwóch części.

Pierwsza z nich to uroczysta Msza Święta, podczas której proboszcz parafii wygłosił przejmujące kazanie, nawiązujące do celu koncertu i powodu spotkania. Podkreślił rolę Ducha Świętego działającego w naszych sercach, i że to właśnie dla niego spotkaliśmy się na tym koncercie. Kazanie wywarło wzruszenie na wszystkich słuchaczach. Pani Alicja Węgorzewska w końcowym wystąpieniu, wyraziła pełne uznanie za piękne i jakże wzruszające kazanie wygłoszone przez Proboszcza, mówiąc, iż od dawna nie słyszała tak poruszającej homilii. Bogdan Kierejsza oraz Robert Grudzień uświetnili swym akompaniamentem pieśni podczas mszy świętej. Bezpośrednio po zakończonym nabożeństwie rozpoczął się koncert prologiem Alicji Węgorzewskiej oraz pieśnią „Ave Maryja”.

Tak pięknego mezzosopranu mury kościoła oraz mieszkańcy Osmolina nigdy nie słyszeli. Równie wzruszająco zabrzmiał basem „Psalm kochania” w wykonaniu Macieja Miecznikowskiego. Nie mogło oczywiście zabraknąć ukochanej pieśni śp. Jana Pawła II – Barka. Był to utwór zaśpiewany wspólnie, przez wszystkich uczestników koncertu.

Koncert skończył się owacją na stojąco. Z inicjatywy Alicji Węgorzewskiej na zakończenie koncertu odśpiewano chóralnie suplikację „Święty Boże” oddalającą pandemię. Po wszystkich występach ks. Kucharewicz podziękował za koncert, za wyjątkowe emocje jakie mogli doświadczyć wszyscy uczestnicy. W ramach symbolicznych podziękowań młodzież złożyła bukiety kwiatów na ręce wykonawców, organizatora oraz proboszcza. Zaraz potem można było porozmawiać z artystami, otrzymać autografy i zrobić pamiątkowe zdjęcia.

W koncercie uczestniczyli parafianie, zaproszeni goście oraz samorządowcy. Na wydarzenie przybyła Wójt Gminy Szczawin Kościelny Barbara Stępniak, Barbara Golus – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sannikach, Joanna Stępniak – dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sannikach, Marek Róg – przedsiębiorca, zatrudniający w zakładzie około 100 osób z regionu, Katarzyna Karpińska – Sołtys Osmolina.

Tekst i zdjęcia: Robert Grudzień