Wielkopostna Katecheza w Nieborowie

13 MARCA 2018
Janusz Szwarocki

Uczniowie ZPO w Nieborowie w czasie Wielkiego Postu mieli okazję przeżyć wiele wydarzeń związanych z okresem oczekiwania.

Katecheta Piotr Sumiński był inicjatorem plebiscytu na najładniejszą pracę plastyczną przedstawiającą scenę z wybranej stacji Drogi Krzyżowej. Sami uczniowie zdecydowali, które dzieła zasłużyły na wyróżnienie.

Wielkopostna praca domowa zlecona uczniom klas IV-VII polegała na zobrazowaniu wskazanej przez nauczyciela stacji tego pięknego wielkopostnego nabożeństwa. Technika wykonania była dowolna, a młodzi artyści przy jej wykonaniu mogli korzystać z pomocy najbliższych – rodziców, rodzeństwa. Efekt przerósł oczekiwania katechety. Dzieci przyniosły naprawdę pięknie wykonane sceny drogi, którą Pan Jezus podążał na Golgotę. Stąd pomysł, aby w ramach katechezy przeprowadzić plebiscyt na najładniejszą pracę plastyczną przedstawiającą stację Drogi Krzyżowej.

05 marca 2018 r. Piotr Sumiński ogłosił wyniki.

Najwięcej głosów otrzymały rysunki następujących uczniów: Malwiny Stasiarczyk      z kl. V ( I miejsce), Wojciecha Gratysa z kl. V ( II miejsce), Sylwii Lepieszki z kl. VI          (III miejsce). Wymienieni uczniowie otrzymali upominki książkowe. Pozostali uczestnicy plebiscytu za swój trud zostali wynagrodzeni ocenami z religii.

Dwadzieścia siedem najładniejszych prac można było podziwiać w szkolnym holu. Warto nadmienić, że w ich wykonanie zaangażowali się także rodzice uczniów, co było cichym życzeniem nauczyciela-katechety. Praca domowa dzieci miała stać się pretekstem     do pochylenia się nad męką Pana Jezusa w tym szczególnym okresie roku liturgicznego, jakim jest Wielki Post. Istotę tego czasu wyraziła Magda z kl. VI w swoim liście do Pana Jezusa:

Drogi Panie Jezu.

Piszę do Ciebie, ponieważ chciałabym Ci podziękować za Twoje poświęcenie i mękę, którą przeszedłeś dla naszego zabawienia. Wiem, że to było bardzo trudne. Sama osobiście nie podjęłabym się takiego zadania. Przepraszam Cię jednocześnie za każdy mój grzech, który jest gwoździem  przebijającym Twoje ciało. Nie chcę ich popełniać, dlatego proszę Cię, abyś dał mi siłę do przeciwstawiania się szatanowi i grzechom.

Pragnę Ci powiedzieć, że bardzo Cię kocham. Moje codzienne modlitwy tylko utwierdzają mnie w miłości do Ciebie. Kocham też moich bliźnich i miłuję ich tak samo, jak samego Boga.

Na koniec mam jeszcze jedną prośbę, abyś dał moim rodzicom siłę do prowadzenia domu, chodzenia do pracy, a przede wszystkim do wychowania mnie i mojego rodzeństwa. Mam nadzieje, że weźmiesz mnie  i moją rodzinę w swoją opiekę.

Kocham mocno. Twoja Magda.

Drugim aspektem katechezy szkolnej we współpracy z parafią były rekolekcje wielkopostne. W kościele parafialnym pw. Matki Bożej Bolesnej w Nieborowie miały one miejsce w dn. 06 – 07 marca 2018 r. Udały się na nie dzieci z klas 0 – VII wraz ze swoimi wychowawcami, nauczycielami oraz katechetami. Uczniowie zaangażowali się w przebieg liturgii: Ola Białas wykonała I czytanie (pierwszą lekcję), Jagoda Stasiarczyk zaśpiewała psalm responsoryjny, Julia Nowak i Dominika Dziedzic przedstawiły modlitwę powszechną. Chłopcy stanowili służbę ołtarza podczas Eucharystii.

Nauki rekolekcyjne na zaproszenie ks. Grzegorza Ziąbskiego wygłosił ks. Marek Pasiuk SAC.

Trzecim sposobem przeżycia Wielkiego Postu są nabożeństwa w świątyniach.
Dnia 09 marca 2018 r. uczniowie ZPO w Nieborowie wraz ze swoim katechetą Piotrem Sumińskim prowadzili nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Podczas niego czytały rozważania poszczególnych stacji. Bardzo cieszy fakt, że dzieci mogą wykorzystywać swoją wiedzę zdobytą na katechezie w kościele, wśród zgromadzonych w nim wiernych. Bardzo ważne jest też to, że uczniowie mogą się dzielić z innymi doświadczeniem oraz że mogą łączyć teorię
z praktyką. Wszystko to w ramach katechezy wg kolejności: dom – parafia – szkoła.  Rozważania czytały: Ola Białas, Magda Wojenko, Eliza Placek (wszystkie z kl. VI), Julia Nowak (kl. VII) i Dominika Dziedzic (kl. IV).

Autor Piotr Sumiński