Wakacje na sportowo z Salos „Róża Kutno”

6 SIERPNIA 2018
E. K.

W dniach 26 lipca – 05 sierpnia 2018 roku w Rumi – niedaleko od morza, bo tylko 13 km – odbył się drugi obóz sportowy Salos dla pięćdziesięcioro dzieci i młodzieży. Organizatorem było SL SALOS „RÓŻA Kutno” w Woźniakowie, a uczestnikami – dzieci i młodzież z grup sportowych 2004/ 2005, 2006  oraz grupa rekreacyjna z okolic gminy i miasta Kutna.   Obóz poprowadzili ksiądz Henryk Chibowski, wychowawcy to diakon Józef Łysk sdb z Krakowa, trenerzy Robert Marzec, Jakub Szymański oraz wolontariusz Roman Szcześniak, Angelika Gawot, Klaudia Królikowska z Oratorium. Oprócz aktywności sportowych uczestnicy brali udział w wyjazdach do Jumpcity Rumia – park trampolin, Aquapark Reda jeden z większych w Europie oraz wycieczka autokarowa po Kaszubach oraz wyjazdy nad morze do Rewy i Mechelinek. Odwiedziliśmy muzeum kaszubskie, nauczyliśmy się alfabetu kaszubskiego, zwiedziliśmy kolegiatę kartuską oraz erem zakonników. Pojechaliśmy do Wieżycy o wysokości 328,7 m n.p.m. Wznosi się ona na obszarze Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, w Rezerwacie Szczyt Wieżyca. To najwyższe wzniesienie nie tylko na Kaszubach, ale całym Niżu Europejskim. Wieża widokowa na szczycie Wieżyca, piękne widoki panorama Kaszub, ciekawe miejsca na Pomorzu. No i Szymbark. Najbardziej znaną atrakcją centrum jest bez wątpienia Dom do Góry Nogami. Jego nazwa dokładnie odzwierciedla konstrukcję, a wchodząc do środka można doświadczyć przedziwnego uczucia. Ma on symbolizować dzisiejszy świat, który czasem też wydaje się być postawiony na głowie. Warto dodać, że dom w Szymbarku był pierwszym tego typu obiektem, a kolejne to jedynie kopie pomysłu. W Szymbarku stoi wiele budynków, które zostały rozmontowane i przeniesione z innych miejscowości, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Są to miedzy innymi Dom Harcerza z Wieżycy, Dom Sybiraka z Irkucka, Dom Trapera Kaszubskiego z Kanady czy Dom Powstańca Polskiego z Adampola (Turcja). To jedyna taka okazja, aby zobaczyć wszystkie te obiekty w jednym miejscu. Zrekonstruowano też Bunkier Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski” działającej podczas drugiej wojny światowej na Kaszubach. Ciekawie prezentują się też rekordowe obiekty – Najdłuższa Deska Świata (46,53 m – Rekord Guinnesa), Największy Fortepian Świata (prawie 2 m wysokości, 6 m długości, waży niemal 2 tony i koncertuje), oraz Stół Noblisty (35 długości, może zasiąść przy nim 230 osób). Specjalnie dla najmłodszych przygotowano Kaszubski Świat Bajek, w którym mogą posłuchać tradycyjnych opowieści. Działa tu też park linowy, plac zabaw i mini zoo. Głowa mała co można zobaczyć na Kaszubach. Byliśmy zakwaterowani w Szkole Podstawowej nr 1 w Rumi, tu spaliśmy i jedliśmy ciepłe i pyszne obiady. Treningi na kompleksie boisk Salos Rumia. Sparingi wyjazdowe do Wejherowa i u nas w Rumi na boisku MOSiR Rumia. Dodatkowymi atrakcjami były wieczory pogodne. Młodzi sportowcy rocznik 2004/2005 i 2006 rozegrali mecze kontrolne z Pogoń Zduńska Wola  w Ośrodku Olimp w Żelistrzewie koło Pucka oraz w Rumi mecz rocznika 2006 z Rumskim Klubem Sportowym „Orkan”, także rocznik 2004/05 z Klubem Sportowym „Gryf” z Wejherowa. Nie zapomnieliśmy o modlitwie, Mszy świętej w niedzielę w pobliskim kościele Podwyższenia Krzyża świętego u salezjanów w starej Rumi. Dziękujemy rodzicom, że zaufali organizatorom i wyprawili dzieci na wyjazd do Rumi z salezjanami.