Uroczystości w Sanktuarium Maryjnym w Głogowcu

10 KWIETNIA 2018
Janusz Szwarocki

Przed obrazem Matki Bożej Głogowieckiej modlono się za ofiary zbrodni katyńskiej i ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

Doroczne uroczystości w sanktuarium maryjnym w Głogowcu odbyły się w niedzielę 8 kwietnia. Zorganizowali je prezydent Kutna Zbigniew Burzyński, Kutnowska Rada Pamięci Narodowej, NSZZ „Solidarność” Podregionu Kutno we współpracy z parafią św. Wojciecha w Głogowcu.

Oddalone o kilka kilometrów od Kutna sanktuarium jest miejscem symbolicznym na ziemi kutnowskiej. Przesiąknięte duchem patriotyzmu nazywane jest kolebką Solidarności. Tutaj przede wszystkim znajduje się obraz Matki Bożej słynący z łask.

Obchody 78. rocznicy zbrodni katyńskiej rozpoczęły się Mszą św., którą celebrował ks. Piotr Kalisiak, kustosz sanktuarium. Z wiernymi modlili się przedstawiciele władz samorządowych ze starostą kutnowskim Krzysztofem Debichem, wiceprezydentami Kutna Jackiem Boczkają i Zbigniewem Wdowiakiem, wójtem gminy Kutno Jerzym Bryłą, a także poseł na Sejm Tadeusz Woźniak. Obecni byli przedstawiciele służb mundurowych, członkowie Solidarności i Rodzin Katyńskich oraz liczne poczty sztandarowe. Oprawę muzyczną Mszy św. wzbogaciła orkiestra OSP Kutno.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.
Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej Głogowiec