Triduum w Domaniewicach

7 WRZEśNIA 2018
Janusz Szwarocki

Trwa triduum przed odpustem w Domaniewicach. Przed świętem maryjnym parafianie pielgrzymują do sanktuarium przed oblicze Matki Pięknej Miłości.

Na 8 września do sanktuarium Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych w Domaniewicach ściągają pielgrzymi z okolicznych miejscowości. Pątnicy docierają pieszo m.in. z Łowicza i Głowna. Tego dnia obchodzony jest w sanktuarium odpust.

Mało kto z przybyszów zdaje sobie sprawę, że do parafialnego święta miejscowi przygotowują się również przez pielgrzymowanie przed oblicze Maryi, zwanej tutaj Matką Pięknej Miłości. Tradycja przekazywana jest z pokolenia na pokolenie.

Ostatnimi laty przybrała formę triduum. Parafianie podzieleni są na grupy. Przez 3 dni przed odpustem do sanktuarium pielgrzymują mieszkańcy wyznaczonych wiosek. Księża mają wtedy sporo pracy. Kolejki do konfesjonałów są długie. Pątnicy uczestniczą też w Mszy św. z nauką. W tym roku rekolekcje prowadzi ks. Mariusz Lewandowski, wikariusz parafii św. Barbary w Głownie.

Podczas triduum wieczorne czuwania przed obrazem prowadzi młodzież oazowa. Po Apelu Jasnogórskim następuje zasłonięcie słynącego z łask obrazu.

Proboszcz parafii św. Bartłomieja Apostoła w Domaniewicach ks. Krzysztof Osiński podkreśla, że triduum to nie jedyna forma duchowego przygotowania przed odpustem. Przez poprzednie 40 dni, w sanktuarium modlitwę różańcową prowadziły poszczególne koła różańcowe parafii.

8 września o 12.00 Sumę odpustową na placu pielgrzymkowym przy sanktuarium sprawować będzie bp Wojciech Osial, sufragan łowicki. Odpust połączony będzie z dożynkami parafialnymi.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.
Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej Łowicz gość pl