Praktyki katechetyczne na Blichu

15 GRUDNIA 2020
Krzysztof Zwoliński

W listopadzie i w grudniu 2020 r. w szkole na Blichu trzej diakoni z łowickiego seminarium duchowego odbywali praktyki katechetyczne. Prośbę do dyrektora ZSP nr 2 CKZ w Łowiczu o przyjęcie praktykantów wystosował wicerektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu ks. Jarosław Łękarski.

Z powodu trwającej epidemii praktyki katechetyczne w blichowskiej placówce obywały się w sposób zdalny. Diakoni Hubert Siepert, Artur Kosiorek i Adam Łukaszewicz najpierw przysłuchiwali się lekcjom prowadzonym przez nauczyciela religii Piotra Sumińskiego, a następnie prowadzili je samodzielnie. Praktykanci poznali sposób organizacji zajęć lekcyjnych przez platformę Microsoft Teams, przyswoili obsługę dziennika elektronicznego Vulcan, zmierzyli z pracą na odległość, bez bezpośredniego kontaktu z uczniami.

– Praktyki w szkole na Blichu uważam za wartościowe doświadczenie, które wykorzystam w przyszłości w swojej pracy katechetycznej. Cieszę się, że mogłem zaobserwować metody i techniki prowadzenia lekcji religii. Odbywając praktyki, mogłem poznać swoje mocne strony oraz uświadomić sobie braki, nad którymi należy popracować – podsumowuje dk. Artur Kosiorek.

Drugi z diakonów, Hubert Siepert, szkołę na Blichu zna bardzo dobrze. Jest bowiem jej absolwentem (rok ukończenia 2012). Opiekun praktyk Piotr Sumiński był jego katechetą w czasie, kiedy uczęszczał do ZSP nr 2 CKZ w Łowiczu. Warto dodać, że dk. Hubert Siepert jest czwartym uczniem p. Sumińskiego, który podjął studia teologiczne. – Praktyka zawodowa w szkole na Blichu to dobrze spędzony czas. Podczas zajęć, które prowadziłem, miałem dużą swobodę. Jestem pozytywnie zaskoczony zaangażowaniem uczniów podczas moich lekcji – zaznacza Hubert Siepert. 

Diakon Adam Łukaszewicz powiedział, że będąc w szkole na Blichu nauczył się praktycznego wykorzystywania dóbr Internetu. Poznał także nowe metody aktywizujące, które zapewne wykorzysta w swojej pracy. Zauważył również, że istotne jest dostosowywanie sposobu przekazywania treści do zdolności, umiejętności konkretnej klasy.

Każdy z praktykantów, mając ten sam temat lekcji, przeprowadził ją w zupełnie inny sposób. Cieszy fakt, że każdy od każdego mógł się czegoś nowego nauczyć. Jednym z  ćwiczeń dla praktykantów było przeprowadzenie kilku lekcji z rzędu na ten sam temat. O dziwo, każda z nich różniła się od poprzedniej. – Jeśli dyrektor szkoły nie będzie miał nic przeciwko, chętnie zgodzę się na pracę z klerykami łowickiego seminarium w przyszłości – podsumowuje p. Sumiński.

Na zakończenie wszyscy diakoni wraz ze swoim opiekunem spotkali się z dyrektorem szkoły, aby omówić czas praktyk w ZSP nr 2 CKZ w Łowiczu.

 

Tekst i zdjęcia: Piotr Sumiński