Poświęcenie parkingu i grobowca na cmentarzu w Jaktorowie

8 PAźDZIERNIKA 2018
Janusz Szwarocki

W Jaktorowie bp Wojciech Osial poświęcił odrestaurowany nagrobek pierwszego proboszcza parafii ks. Stanisława Baranowskiego i nowy parking przy cmentarzu.

Mieszkańcy Jaktorowa długo czekali na budowę parkingu przy cmentarzu. Przez lata zaparkowanie tu pojazdu w uroczystość Wszystkich Świętych stanowiło duże wyzwanie. 6 października inwestycję poświęcił bp Osial. Eucharystię, której przewodniczył, poprzedziła modlitwa różańcowa.

Biskup Osial mówił do parafian o zbliżającej się uroczystości Wszystkich Świętych. – Dziś w Ewangelii słyszymy, że nasze imiona zapisane są w niebie. Każdy z nas ma tam gotowe miejsce, ale czy my tam zmierzamy? Gdybyśmy dziś mieli odejść z tego świata, z  czym stanęlibyśmy przed Panem Bogiem? – pytał. – Piękne jest to, że podtrzymujecie pamięć o zmarłych, że chcecie przyjeżdżać na miejsce, w którym spoczywają, modlić się za nich, zamawiać Msze św. w ich intencji. To jest im najbardziej potrzebne. W ten sposób uczymy się także wiary. Nie można dziecku lepiej wytłumaczyć śmierci, potrzeby modlitwy za zmarłych, niż przyjść z nim na cmentarz i razem z nim szorować pomnik, zapalić znicz – tłumaczył biskup pomocniczy.

Jak przyznaje proboszcz parafii ks. Wiesław Skonieczny, budowa parkingu nie należała do najłatwiejszych. – Było wiele przeciwności, kłopotów, ale dzięki uporowi mieszkańców, komitetowi pracującego przy budowie udało się. Cieszę się, że ta inwestycja została oddana przed uroczystością Wszystkich Świętych, bo teraz mieszkańcy mogą bez zdenerwowania na brak miejsca lub złe warunki skupić się na modlitwie za swoich bliskich – mówi. Wierni mają do dyspozycji ok. 100 miejsc parkingowych, wiatę na rowery i bezpieczny chodnik.

Po Mszy św. wszyscy przejechali na cmentarz parafialny. Dla niezmotoryzowanych został podstawiony autokar, by każdy mógł uczestniczyć w wydarzeniu. Po krótkiej modlitwie bp Osial poświęcił obiekt, wraz z nim zrobił to ks. Skonieczny. Proboszcz poprosił także o poświęcenie odrestaurowanego nagrobka ks. Stanisława Baranowskiego, pierwszego proboszcza parafii Świętej Rodziny. W drodze do miejsca spoczynku kapłana wierni modlili się Koronką do Miłosierdzia Bożego. Pomnik ks. Baranowskiego jest „centralnym” punktem cmentarza. Przed jego nagrobkiem stoi kamienny ołtarz, który pochodzi z kościoła w Jaktorowie. Przy nim odbywają się Msze św. w intencji zmarłych. Ks. Baranowski objął tutejszą parafię, przychodząc z pobliskiego Grodziska Mazowieckiego. Kościół zastał w stanie surowym i przez lata dbał, by stał się miejscem, do którego wierni chcą przychodzić. Założył chór parafialny, wspólnoty modlitewne. Pierwotne nie przetrwały do dziś, jednak mieszkańcy i księża posługujący w parafii wzorem pierwszego proboszcza nie ustają w modlitwie i rozwijaniu parafii. Po poświęceniu pomnika, znicze i kwiaty złożyli kapłani na czele z bp. Osialem.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.
Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej Lowicz.gosc.pl