Pod krzyżem

16 KWIETNIA 2022
Krzysztof Zwoliński

We wszystkich parafiach diecezji kapłani i wierni uczestniczyli w liturgii Wielkiego Piątku. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Mszy św. Celebrowana jest Liturgia Męki Pańskiej z adoracją krzyża. Nabożeństwo rozpoczęła liturgia Słowa, w której naczelne miejsce zajął opis męki Pańskiej według Ewangelii św. Jana.

-Dziś nie rozumiem, Panie, tego, co doświadczam, ale chcę w pokorze serca powiedzieć: Bądź blisko mnie, bo Ty jesteś mistrzem krzyża, Ty wiesz, jak go ponieść, jak przyjąć, jak trzy razy podnieść się z upadku. Ty wiesz, jak w czasie drogi krzyżowej zatrzymać się i spojrzeć w oczy Matki. Ty też wiesz, jak w ciężarze krzyża przyjąć czyjąś pomoc – mówił w homilii ks. Rafał Babicki, proboszcz parafii Niepokalanego Serca NMP w Skierniewicach.

Adorację Najświętszego Sakramentu poprzedziła rozbudowana modlitwa powszechna. W tym roku, w związku z agresją Rosji na Ukrainę, Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wystosowała Notę dotyczącą możliwości dodania specjalnej intencji „o dar pokoju dla Ukrainy”.

Centralnym wydarzenie liturgii była adoracja krzyża: przez pocałunek, uklęknięcie lub skłon. Wpatrując się w Ukrzyżowanego, wierni dziękowali Mu za miłość.

Tekst i zdjęcie dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”

Więcej o wydarzeniu na stronie: lowicz.gosc.pl