Pielgrzymi z Łęczycy na pątniczym szlaku

26 SIERPNIA 2018
Janusz Szwarocki

Do Świnic Warckich i Głogowca – miejsc związanych ze św. Faustyną – dotarła piesza pielgrzymka z Łęczycy. Oprócz wymiaru religijnego miała charakter patriotyczny.

W związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości parafia św. Andrzeja Apostoła w Łęczycy zorganizowała pieszą pielgrzymkę pod hasłem: „Miłosierdzie drogą do wolności”.  Celem wyprawy były oddalone o ponad 20 km Świnice Warckie, gdzie mieści się sanktuarium Urodzin i Chrztu św. Faustyny Kowalskiej, oraz położony kilka kilometrów dalej dom rodzinny świętej w Głogowcu.

Wyprawa odbyła się 25 sierpnia, w 113. rocznicę urodzin św. Faustyny. Mimo deszczowej aury z samego rana w drogę wyruszyło ponad 100 osób. Swoją wędrówkę rozpoczęły od modlitwy przy figurze Matki Bożej stojącej w centrum miasta. Została wystawiona na pamiątkę rozbrojenia Niemców 11 listopada 1918 r. przez miejscową Straż Bezpieczeństwa Publicznego.

Pątników poprowadzili kapłani – ks. Sławomir Sobierajski, proboszcz parafii św. Andrzeja Apostoła, i ks. Roman Sękalski, wikariusz tej parafii. Pielgrzymi otrzymali znaczki z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego oraz napisem: „100 lat niepodległości”. W drodze śpiewano patriotyczne piosenki, jak „My, Pierwsza Brygada” czy „Hej, hej, ułani”.

Do Świnic Warckich pielgrzymi dotarli już przy lepszej aurze. O 15.00 w sanktuarium odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Następnie przeszli do oddalonego o 3 km domu rodzinnego św. Faustyny. Tam przy ołtarzu polowym uczestniczyli we Mszy św., którą odprawił ks. R. Sękalski

 

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.
Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej Łowicz gość pl