Piękna rawska procesja

12 CZERWCA 2020
Krzysztof Zwoliński

Mszą św. sprawowaną o 11:30 przez ks. dziekana Bogumiła i proboszcza od Ojców Pasjonistów o. Wojciecha rozpoczęła się dzisiejsza uroczysta procesja Bożego Ciała w Rawie Maz. W homilii o. Wojciech przypominał, że dzisiaj trzeba, aby człowiek dostrzegł, że koniecznym jest karmić się Ciałem Chrystusa, które daje życie.

Po uroczyście sprawowanej liturgii Mszy św. wyruszyła na Plac Marszałka J. Piłsudskiego procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy. Niespotykana w regionie jest rawska tradycja, że każdy z ołtarzy jest usytuowany na wysokiej konstrukcji. Po błogosławieństwie przy ostatnim z ołtarzy ks. dziekan podziękował Bogu za słoneczną pogodę a ludziom za to, że pomimo pandemii tak licznie przybyli, dając świadectwo swojej wiary.

Licznymi brawami podziękowano zespołom, które przygotowały przepiękne i tak charakterystyczne dla Rawy Maz. dekoracje czterech ołtarzy:

I ołtarz: – przygotowali rzemieślnicy. Przedstawiał on kard Wyszyńskiego i Jego słowa: „Wielkie sprawy powstają w ciszy i skupieniu. Musimy uczyć się sztuki milczenia i skupienia”

II ołtarz: – przygotowali nasi rolnicy. Wśród zbóż ukazany był Pan Jezus, który mówi: „Ja jestem chlebem życia”

III ołtarz: – przygotowali członkowie Solidarności. Nawiązywał on do dwóch dróg, przed jakimi staje człowiek: droga śmierci lub życia. W górze był napis: „Od powietrza ognia i wojny wybaw nas Panie”

IV ołtarz: – przygotowali mieszkańcy Rawy Maz. Przedstawiał on św. Jana Pawła II i Jego słowa: „Kościół żyje dzięki eucharystii”.
Kończąc wystąpienie ks. dziekan zaprosił do Ojców Pasjonistów na zakończenie oktawy – Msza św. będzie u nich za tydzień o 17:00 a po niej wyruszy procesja na rawski zamek Książąt Mazowieckich.

Więcej zdjęć na stronie FB:  https://www.facebook.com/rawaduzykosciol

Tekst i zdjęcia: ks. Bogumił Karp