Orszak Trzech Króli w Mąkolicach

8 STYCZNIA 2018
Damian Pietrzak

Po raz trzeci wierni z Mąkolic razem z Mędrcami oddali hołd Jezusowi.
Uroczyste obchody Objawienia Pańskiego rozpoczęły się w parafii od Mszy św., której przewodniczył ks. Krzysztof Przybysz, miejscowy proboszcz.

Podczas homilii kapłan podkreślał, że wszyscy mamy uczyć się od Mędrców odwagi, pokory i wytrwałości w poszukiwaniu Jezusa. – Mędrcy ze Wschodu złożyli małemu Jezusowi symboliczne dary: złoto dla króla, kadzidło dla kapłana, mirrę dla człowieka mającego umrzeć. Kim oni byli? Byli to ludzie poszukujący drogi do prawdziwego Króla i Zbawiciela. Jakże potrzeba wielkiej odwagi i pokory, aby wyruszyć w tak niebezpieczną drogę. Podziwiamy u Mędrców wielką wytrwałość, ponieważ nie bali się oni długiej drogi, nie przestraszyli się Heroda, ani nie zwątpili, gdy zobaczyli grotę, zwierzęta i małe Dziecię. Również i dzisiaj, aby znaleźć Jezusa, trzeba udać się w drogę do Betlejem – mówił ks. proboszcz.

Kaznodzieja zachęcał wiernych, by uczyli się także zaufania znakom, które daje Bóg, a które pozwalają przejść drogę ku Niemu. – Tak jak dla Mędrców koniecznością było wsłuchiwanie się w głos Pism Świętych, bo tylko one mogły wskazać miejsce narodzenia Mesjasza, tak i dla nas słowo Boże powinno stać się prawdziwą gwiazdą na drodze wiary, która prowadzi do Boga. Pozwólmy się prowadzić gwieździe, którą jest Boże słowo – mówił mąkolicki proboszcz.

O oprawę Mszy św. zadbał Zespół Pieśni i Tańca „Mąkolice”, działający przy miejscowym Zespole Szkół. Jego członkowie włączyli się także w śpiew podczas wspólnego wędrowania. Podobnie jak w latach ubiegłych w czasie Eucharystii miejsce w prezbiterium zajęli odziani w strojne szaty Trzej Królowie wraz z pocztami. Obok dorosłych władców stanął także czwarty mały król, uczeń Szkoły Podstawowej w Mąkolicach, który na Msze św. przybył w przebraniu królewskim.

Po Mszy św. wierni wyszli, by na zewnątrz świątyni zaświadczyć o swojej wierze i przywiązaniu do Chrystusa. Na zakończenie orszaku młodzież przedstawiła krótką scenkę oddawania hołdu połączonego z uroczystym złożeniem darów i pokłonem.
Po zakończonym orszaku aktorzy (uczniowie miejscowego gimnazjum), a także członkowie zespołu zostali obdarowani przez ks. proboszcza płytami CD i DVD o Matce Bożej Fatimskiej, która króluje w parafii.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.
Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej „Gościa Niedzielnego„.