Nowy eksponat w muzeum

4 SIERPNIA 2020
Krzysztof Zwoliński

W dniu 31. lipca 2020 r. do parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Maz. powróciła zabytkowa fisharmonia, która została umieszczona w parafialnym muzeum, powstałym w ramach zakończonego rok temu wielkiego projektu unijnego rewitalizacji obiektów zabytkowych parafii.

Po gruntownych pracach konserwatorskich w pracowni Pana Wiesława Jelenia (firma Kamerton z Olszynka k. Opola) ten zabytkowy instrument stał się kolejnym skarbem do oglądania. Ale nie tylko, gdyż prace konserwatorskie przywróciły możliwość grania na tym instrumencie. Schiedmayer Pianoforte pochodzi z końca XIX w. i został wyprodukowany w Studgarcie z numerem 17154. Aktualnie jest chyba jedynym w kraju. Jedną z ciekawostek jest fakt, że klawiatura została wykonana z kości wołowych. Na załączonych zdjęciach można porównać stan sprzed remontu z obecnym. W niedzielę (2. sierpnia) można będzie usłyszeć podczas niektórych Mszy św. utwory wykonywane przez naszego organistę na tej fisharmonii.

Czym jest fisharmonia?

To instrument muzyczny z grupy dętych klawiszowych ze stroikami przelotowymi wynaleziony na początku XIX wieku. Grający na fisharmonii przy użyciu nóg napełnia powietrzem miechy (zbiornik na powietrze), z których przemieszcza się ono do wiatrownicy (miejsce rozdzielenia powietrza do poszczególnych stroików). Po naciśnięciu klawiszy otwierane są klapy (zawory), w ten sposób powietrze wydobywające się z wiatrownicy wprawia w drgania stroiki, tworząc dźwięk.

Fisharmonia J&P Schiedmayer została wyprodukowana w południowych Niemczech w Stuttgarcie w firmie braci Juliusa i Paula Schiedmayerów.

Czasowo, ze względu na pandemię, muzeum jest dostępne w sposób ograniczony – po wcześniejszym umówieniu telefonicznym i przy zachowaniu rygorów bezpieczeństwa sanitarnego.

Tekst i zdjęcia: ks. Bogumił Karp