„Carmina Burana” w kościele w Kutnie

18 MARCA 2024
Krzysztof Zwoliński

To było niezwykłe wydarzenie. Mury zabytkowego kościoła pw. Św. Wawrzyńca w Kutnie wypełniła muzyka klasyczna. To tu swój kolejny przystanek miał cykl „Z operą przez łódzkie”. Artyści Teatru Wielkiego w Łodzi wystąpili z utworem „Carmina Burana” Carla Orffa. Razem z mieszkańcami powiatu kutnowskiego koncertu wysłuchali marszałek Grzegorz Schreiber i Robert Baryła, członek zarządu województwa.

Teatr Wielki w Łodzi w region wyruszył niespełna rok temu. Koncert w Kutnie był już piątym z cyklu, który rozpoczęło „Requiem” Giuseppe Verdiego wykonane w czasie Wielkiego Tygodnia w Bazylice Katedralnej w Łowiczu.

– Ten znakomity utwór niósł w sobie najpierw wiosnę, czyli to na co czekamy, a z wiosną łączy się tajemnica zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Fortunę, o której było na koniec, można nazwać błogosławieństwem. Błogosławieni i szczęśliwi, którzy przyjmują dary ofiarowane człowiekowi, błogosławiony człowiek, który odkryje w sobie dobro i piękno, który to dobro daje i odkrywa je w innych ludziach – mówił ks. Jerzy Swędrowski, proboszcz kutnowskiej parafii nawiązując do poszczególnych części koncertu.

Tekst dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”

Zdjęcie: Piotr Wejman

Więcej o wydarzeniu na stronie: lowicz.gosc.pl