XVII Piesza Pielgrzymka Katechetów i Nauczycieli Diecezji Łowickiej

25 WRZEśNIA 2016
admin

W sobotę 24 września odbyła się XVII Piesza Pielgrzymka Katechetów i Nauczycieli Diecezji Łowickiej. Co roku organizowana jest inna trasa wędrówki. Tym razem pielgrzymi wyruszyli z parafii św. Józefa w Skierniewicach – Rawce do parafii św. Michała Archanioła w Puszczy Mariańskiej, miejsca związanego ze św. o. Stanisławem Papczyńskim.

Dla katechetów udział w pielgrzymce jest jednym z elementem obowiązkowej formacji, ale przede wszystkim okazją do wspólnej modlitwy i refleksji. Od kilku lat w pielgrzymowanie włączają się także dyrektorzy szkół, nauczyciele innych przedmiotów, rodzice i uczniowie. Tak było i tym razem. W pielgrzymce, której 12 kilometrowa trasa biegła m.in. przez Puszczę Bolimowską uczestniczyło około 400 osób.

Przewodnikiem pielgrzymki był ks. Sławomir Sobierajski z Wydziału Nauki Katolickiej kurii łowickiej. Po drodze do pielgrzymów dojechał biskup Wojciech Osial.

Podczas drogi nauczyciele odprawili Drogę Krzyżową, zmówili Różaniec i wysłuchali konferencji przybliżającej życie św. o. Stanisława Papczyńskiego, założyciela księży marianów.

Stanisław Papczyński, zwany później Apostołem Mazowsza, urodził się w chłopsko-rzemieślniczej rodzinie w Podegrodziu 18 maja 1631 roku. W młodości kilka razy otarł się o śmierć. Często zmieniał szkoły, najpierw z powodu trudności w nauce, a później z powodu wojen i epidemii. Gdy miał 23 lata, wstąpił do zakonu pijarów, przyjął święcenia kapłańskie i od 1661 roku był duszpasterzem i wychowawcą, a także kaznodzieją ówczesnych elit intelektualnych w Warszawie. Próbował reformować zakon pijarów. Idąc jednak za głosem powołania, opuścił zakon i osiadł, jako kapelan w dobrach Karskich w Luboczy , gdzie napisał „Regułę życia” – zawierającą podstawy przyszłego zakonu, i „Mistyczną świątynię Bożą” – jeden z ważniejszych traktatów moralnych i ascetycznych w polskiej literaturze kościelnej XVII wieku. Z Luboczy wyruszył do pustelni w Puszczy Mariańskiej. Zabrał ze sobą podarowany przez Karskich cudowny obraz Niepokalanie Poczętej Dziewicy Maryi. W 1673 r. w Puszczy Mariańskiej bp Stanisław Święcicki zaaprobował oficjalnie wspólnotę. Przeżywszy 70 lat, umarł w opinii świętości w Górze Kalwarii i tam został pochowany.

Po dotarciu do Puszczy Mariańskiej pątnicy uczestniczyli w Ogólnodiecezjalnym Dziękczynieniu za kanonizację św. o. Papczyńskiego. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i słowo Boże wygłosił biskup Andrzej F. Dziuba. W modlitwie uczestniczyli także: biskup Wojciech Osial, rzesza kapłanów diecezji łowickiej a także księża marianie z Włoch, Stanów Zjednoczonych i różnych parafii mariańskich w Polsce. Obecne były także władze wojewódzkie i powiatowe. Eucharystia sprawowana była na placu przed kościołem. Po modlitwie każdy otrzymał książkę przybliżającą życie i działalność świętego marianina.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.

Więcej o wydarzeniu znajduje się na stronie lowicz.gosc.pl

Podobne