X Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet

16 PAźDZIERNIKA 2023
Krzysztof Zwoliński

To już 10. przystanek na trasie Diecezjalnych Pielgrzymek Kobiet. Po spotkaniach w sanktuariach maryjnych w Domaniewicach, Miedniewicach, Mąkolicach, Szymanowie, Rawie Mazowieckiej, Białej Rawskiej, Giżycach, Suserzu i Puszczy Mariańskiej nadszedł czas na spotkanie w sercu diecezji, przy sercu Maryi.

W parafii Chrystusa Dobrego Pasterza w Łowiczu grupa pań, pod przewodnictwem bp. Wojciecha Osiala i ks. Rafała Woronowskiego – diecezjalnego duszpasterza kobiet, wyruszyła w drogę do kolejnych kościołów w Łowiczu – Świętego Ducha, sióstr bernardynek, oo. pijarów, by dotrzeć do parafii katedralnej, która w sobotę celebrowała 355-lecie.

Odwiedzając każdą kolejną parafię, panie odmawiały Różaniec, a rozważania tajemnic przygotował NieZwykły Teatr z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Korabce.

W każdym z przystanków do procesji dołączali nie tylko wierni, ale także wymowne elementy, symbole wiary, przywiązania do świętego patrona dzieła – Jana Pawła II. Od początku panie niosły relikwiarze świętych i błogosławionych kobiet, które na co dzień czczone są w kościołach diecezji.

Więcej na stronie: lowicz.gosc.pl

 

Centralnym punktem każdego spotkania Dzieła Dzielnych Kobiet jest Eucharystia. Ta podczas X Diecezjalnej Pielgrzymki Kobiet była niezwykle uroczysta przez wzgląd na 355. rocznicę konsekracji katedry łowickiej. Jednak nie tylko obiekt, ale przede wszystkim atmosfera modlitwy pozwoliły na głębsze przeżywanie Mszy św.

Mając na względzie 355. rocznicę konsekracji bazyliki mniejszej w Łowiczu, dla uczestników DPK, otwarto każdy jej zakątek. Dzięki temu panie i panowie mogli z przewodnikiem zwiedzić krypty łowickie, pomodlić się przy grobach prymasów i śp. bp. Alojzego Orszulika, posłuchać o historii budynku, ale także o Kościele łowickim – tych, którzy przez wieki klękali przed wizerunkiem Matki Bożej Wniebowziętej czy Księżnej Łowickiej.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył ordynariusz diecezji bp Andrzej F. Dziuba, który we wstępie podkreślił, że DPK to dzieło potrzebne nie tylko kobietom, ale całemu Kościołowi łowickiemu.

Więcej o wydarzeniu na stronie: lowicz.gosc.pl

Tekst dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”

Zdjęcia: Magdalena Gorożankin, Tomasz Masłocha

Podobne