Warsztaty Wokalne Harmonia, w Skierniewicach

3 STYCZNIA 2018
Damian Pietrzak

Od 12 do 14 stycznia 2018 r. odbędą się w Skierniewicach 12. Warsztaty Wokalne Harmonia, organizowane przez Fundację „Akademia Biskupa Ignacego Krasickiego” oraz obchodzący jubileusz 35-lecia działalności artystycznej Zespół Czwarty.

Warsztaty Harmonia są cykliczną imprezą realizowaną od lutego 2005. Celem trzydniowych Warsztatów jest rozwijanie talentów wokalnych młodych ludzi, głównie z terenu diecezji łowickiej. W ciągu kilkunastu godzin prób, prowadzonych przez Pawła Wojciechowskiego – kierownika muzycznego Zespołu Czwartego i pomysłodawcę Harmonii, uczestnicy przygotują się do wykonania na żywo podczas galowego Koncertu Finałowego kilkunastu utworów, zaaranżowanych nowocześnie na wielogłosowy chór z zespołem muzycznym i solistami.

– Warsztaty dostępne są dla wszystkich chętnych. Nie prowadzimy przesłuchań wstępnych, nie jest także wymagane wcześniejsze doświadczenie śpiewania w chórze – twierdzi Aneta Wojciechowska z Fundacji Ignacego Krasickiego. – Dzięki tej otwartej formule, w ciągu minionych 11 edycji w naszej inicjatywie wzięło udział blisko 1.000 uczestników z całej Polski. Wśród nich są młodzi ludzie – uczniowie i studenci, ale chętnie włączają się także osoby dorosłe, które lubią śpiewać. Podczas najbliższego Koncertu Finałowego Harmonii, do chóru dołączą także bardzo energiczne dzieci z Chrześcijańskiej Akademii Śpiewu. Mamy więc nadzieję na wiele niesamowitych wrażeń!

Zbliżająca się 12. edycja Warsztatów Harmonia odbywać się będzie pod hasłem KolędyGOSPEL.SKC. W repertuarze znajdą się tradycyjne polskie kolędy oraz współczesne pastorałki. Koncert Finałowy odbędzie się na dużej scenie kinoteatru Polonez w niedzielę 14 stycznia o 12.00. Chórowi towarzyszyć będą soliści: Monika Wydrzyńska – wokalistka i chórzystka zespołu TGD i Michał Mielczarek – aktor Teatru Muzycznego w Łodzi, a muzycznie wspierać ich będą utalentowani młodzi artyści z wrocławskiej Akademii Muzycznej.

Zainteresowanych udziałem w Warsztatach prosimy o przesłanie e-mail na adres: harmonia@gospel.com.pl. – Naszym pragnieniem i zamierzeniem jest, by przy wsparciu władz samorządowych Skierniewic oraz lokalnych instytucji kultury, uczynić Koncert Finałowy HARMONII okazją do wspólnego kolędowania i międzypokoleniowej integracji naszej miejskiej społeczności – mówi A. Wojciechowska, organizator Warsztatów.
Warsztaty, które odbędą się w salach Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach, objęte zostały honorowym patronatem biskupa łowickiego oraz wojewody łódzkiego. Patronami HARMONII są prezydent Skierniewic i marszałek województwa łódzkiego. Mecenat artystyczny sprawuje Stowarzyszenie GOSPEL. Patronami medialnymi Warsztatów są: Gość Niedzielny, TVP3 Łódź, Głos Skierniewic i Okolicy, Radio Victoria, Radio RSC oraz Republika Gospel.

Zespół wywodzi swoje korzenie z grupy modlitewnej Odnowy w Duchu św. „Apostoł”, w ramach której już w roku 1983 powstała schola wokalno-muzyczna, animująca śpiew podczas spotkań modlitewnych i nabożeństw. W roku 1993 kierownikiem muzycznym i prowadzącym scholę został Paweł Wojciechowski, kontynuując i rozwijając intensywnie jej działalność – pod nazwą „Zespół Czwarty”.
Zespół Czwarty posługuje w parafii św. Jakuba Ap. w Skierniewicach – w każdą niedzielę na mszy św. o 9.30 oraz w czasie liturgii paschalnej i ważnych uroczystości kościoła. Okazjonalnie można go usłyszeć w innych parafiach skierniewickich oraz na terenie Diecezji Łowickiej.

Zespół ma na swoim koncie wiele różnych dokonań, w tym m.in.: nagrania klasycznych wersji kolęd, pieśni Triduum Paschalnego oraz kolęd i pastorałek w nowoczesnych aranżacjach (lata 1996–1998). Zespół występował na festiwalach i przeglądach muzyki chrześcijańskiej, zajmując II miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Religijnej „Psallite Deo” w Kutnie – Woźniakowie.

– Animowaliśmy śpiew podczas II Diecezjalnego Kongresu Odnowy w Duchu Świętym w 2002 r. Rok później przygotowaliśmy oprawę muzyczną do zorganizowanego w Skierniewicach „Marszu dla Jezusa”. Byliśmy także inicjatorami koncertu „Kolędowanie Folkiem Strojone”, a do idei wspólnego kolędowania, opartego o różne style muzyczne, powróciliśmy w ostatnich latach koncertami „Kolędy na Nowy Ro(c)k” – opowiada Paweł Wojciechowski. – Zespół Czwarty sięga często także do bogactwa tradycyjnych śpiewów Kościoła. W okresie Wielkiego Postu wykonujemy nabożeństwo „Gorzkie Żale” w wielogłosowym, chóralnym opracowaniu. Od roku 2013 prowadzimy starodawny śpiew „Akatystu ku czci Najświętszej Maryi Panny” – jego pierwsze wykonanie poprzedziliśmy warsztatami liturgiczno-muzycznymi, wykonujemy również „Akatyst do Ducha Świętego” – dodaje.
Najbardziej znaną inicjatywą Zespołu Czwartego są Warsztaty Wokalne Harmonia, których pierwsza edycja odbyła się w Łowiczu w roku 2005. W ciągu 11 edycji w Warsztatach z chórem zagrało ponad 50 muzyków oraz zaśpiewało 28 uznanych solistów z Polski, Słowacji, Belgii i Kanady. Poprzednie Warsztaty Wokalne HARMONIA miały miejsce w Skierniewicach w kwietniu 2016, jako jedna ze stacji w drodze do Światowych Dni Młodzieży.
W ramach obchodów 35-lecia Zespołu Czwartego zaplanowanych zostało wiele wydarzeń i inicjatyw o charakterze artystycznym, w tym wykonania Akatystu, warsztaty i koncert Kolędy ,GOSPEL. SKC, Muzyczna Droga Krzyżowa oraz spotkania formacyjne i liturgiczne, z Mszą św. odprawianą w intencji Zespołu w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego w kościele św. Jakuba Ap. w Skierniewicach oraz aktem zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi w Niepokalanowie w czerwcu 2018. Patronami Jubileuszu są bp Andrzej Franciszek Dziuba ordynariusz łowicki oraz Krzysztof Jażdżyk  prezydent Skierniewic.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.
Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej „Gościa Niedzielnego„.

Podobne