Uroczystości Inwestytury Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie – Łowicz 23 – 25 kwietnia 2009 roku

24 KWIETNIA 2009
     Uroczystość Inwestytury, czyli przyjęcia nowych członków do Zakonu Rycerskiego Bożego Grobu w Jerozolimie, odbędzie się sobotę 25 kwietnia o godzinie 11.00 w łowickiej katedrze. Stanie się to podczas uroczystej Mszy Świętej odprawionej pod przewodnictwem kardynała Józefa Glempa Prymasa Polski – Wielkiego Przeora Zakonu.
     Natomiast już dziś (tj. w piątek 24 kwietnia) rozpoczną się uroczystości i przygotowania związane z jutrzejszym wydarzeniem. O godzinie 17.45 – przemarsz procesyjny z Chorągwią Zakonu do Bazyliki Katedralnej, gdzie o godzinie 18.00 zostanie odprawiona Msza Święta z udziałem Zakonu pod przewodnictwem biskupa Piotra Skuchy. Po niej rozpocznie się czuwanie przy relikwiach Krzyża świętego, któremu będzie przewodniczył biskup Andrzej F. Dziuba – Ordynariusz Łowicki.
     Zakon Rycerskiego Bożego Grobu został założony w XI w. przez Gotfryda z Bouillon. Obecnie zakon jest stowarzyszeniem duchownych i świeckich, nie związanych ślubami zakonnymi, działa w 40 krajach, a jego wielkim mistrzem jest od 22 grudnia 2007 r. kardynał John Patrick Foley. Jest on byłym bliskim współpracownikiem Jana Pawła II oraz ks. kardynała Dziwisza, z którym razem otrzymali nominacje biskupie oraz osobiste arcybiskupów. Pełnił on od 27 czerwca 2007 r. funkcję Pro-Wielkiego Mistrza. Bożogrobcy aktywnie wspierają katolików w Ziemi Świętej, np. dotują w około 50% zwyczajny budżet patriarchy łacińskiego Jerozolimy. Utrzymują i prowadzą w Ziemi Świętej blisko 100 szkół podstawowych i zawodowych, do których mogą uczęszczać dzieci niezależnie od pochodzenia i wyznawanej wiary.

Bożogrobcy formalnie powrócili do Polski w latach 90. XX wieku. W wyniku wieloletnich starań polskiej emigracji, 8 grudnia 1995 r. mianowano Kardynała Józefa Glempa Wielkim Przeorem i utworzono zwierzchnictwo bożogrobców w Polsce. Zwierzchnikiem Zakonu w Polsce do października 2008 roku był prof. Jerzy Wojtczak-Szyszkowski, a kanclerzem Przeoratu Polski Włodzimierz Krysiak. Obecnie zwierzchnikiem Zakonu jest Karol Szlenkier.