Uroczystość św. Wiktorii

11 LISTOPADA 2023
Krzysztof Zwoliński

Dzisiaj kościele pw. Świętego Ducha w Łowiczu o godz.10:00 zgodnie z tradycją rozpoczęły się uroczystości ku czci patronki Łowicza – św. Wiktorii. Po modlitwie uformowano procesję ze sztandarami oraz długą biało-czerwoną flagą, która przeszła tradycyjną trasą na Stary Rynek. Nabożeństwo oraz procesję z relikwiami świętej patronki diecezji poprowadził bp Marek Marczak – biskup pomocniczy archidiecezji łódzkiej.

W procesji uczestniczyły liczne poczty sztandarowe reprezentujące szkoły i organizacje z terenu diecezji łowickiej. Wierni ze śpiewem na ustach przeszli ulicami Łowicza na Stary Rynek, gdzie po wciągnięciu flagi na maszt i odśpiewaniu hymnu narodowego odmówione zostały modlitwy za Ojczyznę, Miasto i Diecezję. Następnie Biskup Łowicki Andrzej F. Dziuba udzielił błogosławieństwa relikwiami św. Wiktorii, po czym wszyscy udali się na Mszę św. do bazyliki katedralnej.

Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił abp senior archidiecezji łódzkiej Władysław Ziółek. Przy ołtarzu stali również przedstawiciele kapituły prymasowskiej w Gnieźnie, bp Andrzej F. Dziuba, bp Wojciech Osial oraz kapłani z diecezji łowickiej.

U progu Eucharystii Biskup Łowicki przywitał zaproszonych gości, przedstawicieli życia konsekrowanego oraz władz miasta i powiatu i zaprosił do wspólnej modlitwy.

W homilii abp Ziółek, odnosząc się do postaci św. Wiktorii, mówił o potrzebie dawania świadectwa wiary w dzisiejszych czasach: -Czas męczenników się nie skończył. Wciąż chrześcijanie są prześladowani w różnych częściach świata. Dziś oddajemy cześć św. Wiktorii. Ona nie lękała się podążyć mężnie za Chrystusem, w którego uwierzyła, któremu zaufała i w którym zwyciężyła -mówił hierarcha.

W drugiej części homilii abp Ziółek odniósł się do dzisiejszego Święta Niepodległości: -Wdzięczni Bogu i ludziom za dar wolności, musimy dzisiaj postawić pytanie: jaka jest nasza troska o prawo ojczyste? (…) Św. Faustyna napisała w swoim dzienniczku: „Jeżeli będę dobrą zakonnicą, to będę pożyteczna nie tylko zakonowi, ale i całej Ojczyźnie”. Nie można tej intuicji s. Faustyny pomniejszać. Ona daje nam lekcję prawdziwego patriotyzmu. (…) Intuicja św. Faustyny może dotyczyć nie tylko życia prostej zakonnicy, ale każdego z nas -mówił arcybiskup.

Na zakończenie Mszy św. Biskup Łowicki podziękował wszystkim za wspólną modlitwę, po czym ogłosił odznaczenie orderem św. Wiktorii s. Teresę Miriam Kurda i s. Annę Sondaj. Po odczytaniu życiorysów przez ks. Rafała Woronowskiego Biskup Łowicki odznaczył obie siostry Orderem św. Wiktorii.

Eucharystię zakończyło pasterskie błogosławieństwo, udzielone przez celebransa.

 

Tekst: Krzysztof Zwoliński

Zdjęcia: Krzysztof Zwoliński, ks. Łukasz Antczak

Podobne