Sanniki-Nowe miasto w diecezji łowickiej

30 LIPCA 2017
admin

Sanniki to miejscowość położona w zachodniej części Mazowsza między Gostyninem a Kutnem. Gminę zamieszkuje ok. 6600 osób, zaś same Sanniki liczą ok. 2200 mieszkańców. Dawniej miejscowość słynęła z wyrobu sań, głównie dla książąt płockich. Wykonawców sań nazywano „sannikami” i stąd też swoją nazwę wzięła miejscowość.

Region ten słynie z bogactwa sztuki ludowej, którą chętnie kultywują i prezentują mieszkańcy podczas ważnych uroczystości, występując w regionalnych strojach. Słynne sannickie wycinanki czy spotkania z folklorem podczas „Niedziel Sannickich” przyciągają tłumy widzów. Podobnie jak występy regionalnego zespołu pieśni i tańca.

Sanniki promują nie tylko sztukę ludową, ale także wspierają twórczość muzyki poważnej, klasycznej. Wielkim atutem miejscowości jest Zespół Pałacowo-Parkowy im. Fryderyka Chopina. Kompozytor jako nastolatek przebywał w tym miejscu, niejako w sanatorium. Od 1981r. odbywają się tu koncerty chopinowskie, często połączone z recytacją poezji polskiej.

Od przyszłego roku koncerty będą odbywać się już w mieście, bo zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów opublikowanym 24 lipca br. w Dzienniku Ustaw Rzeczpospolitej Polskiej miejscowość Sanniki uzyskała statut miasta.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.

Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej „Gościa Niedzielnego„.

Podobne