Po(d)stawy wiary. Zaproszenie Biskupa Łowickiego na XVIII Łowicką Pieszą Pielgrzymkę Młodzieżową na Jasną Górę

16 LIPCA 2023
ks. Roman Sękalski

Drodzy Młodzi Przyjaciele, Diecezjanie, Siostry i Bracia!
Jesteśmy Kościołem Pielgrzymującym, który każdego dnia poznaje dobroć Boga. Naszym zadaniem jest iść i głosić, ale także czerpać ze Źródła. Trwając
w czasie wakacji przestrzenią do wypełniania tych zadań jest XXVIII Łowicka Piesza Pielgrzymka Młodzieżowa na Jasną Górę, na którą pragnę Was dziś zaprosić. Uczestnictwo w rekolekcjach w drodze, które co roku gromadzą Młody Kościół diecezji łowickiej, jest świadectwem wiary, poznawaniem dobroci Boga, ale i tego, że chcemy – jako lud Boży – czerpać i doświadczać z podstaw chrześcijaństwa.
1. „Gdzie przejdziesz, wzbudzasz urodzaj” (Ps 65, 12)
Ostatnie miesiące skłaniają nas do refleksji nad naszym chrześcijaństwem. Postawą, jaką reprezentujemy jako jednostka, ale i wspólnota Kościoła.
Czas odpoczynku od codziennych obowiązków sprzyja kontemplacji nad dotychczasowymi działaniami, wydarzeniami, ale i nad przyszłością. Młodzi
są teraźniejszością Kościoła, od której zależy jego przyszłość. To właśnie dziś winniśmy kształtować postawę naszego człowieczeństwa i chrześcijaństwa.
A żeby nadać czemuś kształt zawsze potrzeba formy, podstawy, fundamentu.
W dzisiejszej Liturgii Słowa słyszymy … słowo, które wychodzi z ust moich, nie wraca do Mnie bezowocne, zanim wpierw nie dokona tego, co chciałem,
i nie spełni pomyślnie swego posłannictwa (Iz 55, 11). Każdy z nas posłany jest
do głoszenia Słowa. Ono jest podstawą. Słowo stało się Ciałem i zamieszkało między nami (J 1, 14). Widzimy na co dzień, jak wielką moc mają słowa. Wypowiadane z intencją wsparcia, motywacji, niesienia dobra – mogą czynić rzeczy wielkie. Zanoszone przez wstawiennictwo Maryi, potrafią zdziałać cuda. Jednak są też słowa, które niszczą, wprowadzają niepokój, zamęt, czynią zło. Niezwykle ważne jest to, co wypowiadamy, niesiemy, głosimy. Jako Kościół pielgrzymujący winniśmy nieść Słowo, które samo w sobie jest dobre, doskonałe
i jest pełnią.

W dzisiejszym psalmie słyszymy: Gdzie przejdziesz, wzbudzasz urodzaj (Ps 65, 12). Pragnę, by Kościół łowicki pielgrzymując, nie tylko był postrzegany,
ale rzeczywiście wypełniał zadanie. Wzbudzania urodzaju, inspirowania Miłością Jezusa, bogactwem Kościoła. Gdzie pójdziecie – zbierajcie plony, wydawajcie owoce.
W świadectwach, rozmowach, spotkaniach z pielgrzymami niejednokrotnie wybrzmiewa, że pielgrzymka to czas i miejsce, które pozwala
na wzmocnienie ducha, uspokojenie myśli, i mimo fizycznego zmęczenia
– na odpoczynek, na znalezienie Boga w codzienności. Niech Wasza, nasza postawa wiary przynosi owoc obfity. Dokonuje tego, co powierza nam Stwórca, spełnia pomyślnie posłannictwo i wraca ze zdwojoną siłą.
2. „Ziarnem jest słowo Boże, a siewcą jest Chrystus, każdy, kto Go znajdzie, będzie żył na wieki” (Rz 8, 23)
Hasło tegorocznej Łowickiej Pieszej Pielgrzymki Młodzieżowej na Jasną Górę brzmi: „Po(d)stawy wiary”. Zapis tych słów wskazuje nam na postawę wiary, którą każdego dnia winniśmy kształtować. Poprzez modlitwę, relację
z drugim człowiekiem, zjednoczenie z Chrystusem w Komunii świętej. Jednak,
by kształtować postawę należy zacząć od podstaw wiary – budować mocny fundament na skale. Skałą jest Chrystus” (1 Kor. 10:4).
W Liście do Rzymian słyszymy: Sądzę bowiem, że cierpień teraźniejszych nie można stawiać na równi z chwałą, która ma się w nas objawić (Rz 8, 18).Wędrówka, ofiarowanie cierpienia, trudu, codzienna Eucharystia, modlitwa
i wyrzeczenia, które pątnicy od 28 lat podejmują na pielgrzymim szlaku, niejednokrotnie pokazały, że przynoszą owoc obfity. To wielka tajemnica
– odnalezienia Miłości w trudzie i cierpieniu. Jednak próba jej zrozumienia,
staje się dla każdego człowieka wielkim darem. Ziarnem jest słowo Boże, a siewcą jest Chrystus, każdy, kto Go znajdzie, będzie żył na wieki (Rz 8, 23). Kościół pielgrzymujący szuka Jezusa. W domu, w pracy, szkole, rekolekcjach w drodze. Niech Łowicka Piesza Pielgrzymka Młodzieżowa na Jasną Górę będzie czasem siania Słowa i słów, które będą przeniknięte Bożą Mądrością i Miłością. Doświadczeniem dobroci Boga w ofiarności drugiego człowieka – brata, siostry na pątniczym szlaku, ale i gospodarzy, kapłanów, spowiedników, głosicieli.
Niech ta wędrówka przybliża nas do życia wiecznego, świętości i pomoże wypełnić zadania, które stawia przed nami sam Bóg. Niech one będą formą, kształtem i fundamentem podstawy i postawy naszej wiary.
Młodzi Przyjaciele! Siostro i Bracie!
Zachęcam Cię, byś odpowiedział na zaproszenie, bo choć to kilka słów skierowanych do młodego człowieka, ufam, że przeniknięte modlitwą
za wstawiennictwem Maryi, naszej Matki, dziś szczególnie czczonej w szkaplerzu, spowodują, że Twoje serce będzie chciało znaleźć Chrystusa na szlaku XXVIII Łowickiej Pieszej Pielgrzymki Młodzieżowej na Jasną Górę.
Wyruszy ona na szlak 6 sierpnia po Mszy o godz. 7.00 sprawowanej
w łowickiej katedrze. Niech serca młodych wiernych, ale także kapłanów i sióstr zakonnych, którzy kolejny, a być może pierwszy raz wyruszą na szlak, pragną poznać i nieść Słowo, niosąc nadzieję i przyszłość Łowickiego Kościoła Pielgrzymującego.