Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Liturgicznej

15 KWIETNIA 2024
Krzysztof Zwoliński

Trzej uczniowie z Łowicza osiągnęli swój pierwszy sukces w ogólnopolskim konkursie dotyczącym tematyki liturgii i teologii. Adrian Tomaszkiewicz, reprezentant ZSP CKZ im. Tadeusza Kościuszki w Łowiczu, Mateusz Kotlarski, reprezentant I Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Chełmońskiego w Łowiczu i Szymon Pawlata, uczeń Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Łowiczu uczestniczyli w finale IX Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Liturgicznej (OKWL). Jako finaliści konkursu są w pełni usatysfakcjonowani swoimi wynikami.

Zmagania finałowe OKWL odbyły się w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej w Krakowie. Adrian i Mateusz kwalifikacje do OKWL przeszli w swoich szkołach. Przygotowywali ich odpowiednio nauczyciele – katecheci: Piotr Sumiński i Maryla Białas. Szymon zaś do Konkursu zakwalifikował się w swojej parafii, tj. par. pw. Wniebowzięcia NMP w Łowiczu. Ciekawostką jest, że jego mentorem i osobą przygotowującą do zawodów był Mateusz Kotlarski.

W pierwszym etapie ww. konkursu udział wzięli uczniowie z 997 szkół ponadpodstawowych i z 226 szkół podstawowych. Poziom finału był bardzo wysoki. Warto dodać, że do Krakowa zjechały dzieci i młodzież z wszystkich stron Polski. Adrian, Mateusz i Szymon byli reprezentantami Łowicza, powiatu łowickiego, diecezji łowickiej i województwa łódzkiego i swoich parafii. Adrian jest lektorem i ceremoniarzem w par. Chrystusa Dobrego Pasterza w Łowiczu, Mateusz i Szymon stanowią służbę liturgiczną w par. katedralnej w Łowiczu. Pierwszy z nich jest lektorem i ceremoniarzem, drugi ministrantem.

Pobyt w miejscu, gdzie swój blask okazywała katedra na Wawelu, był wspaniałym doświadczeniem, dał okazję zdobycia wiedzy, poznania nowych ludzi, odkrywania na nowo piękna liturgii. Ideę Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Liturgicznej zrodziła potrzeba podzielenia się miłością do teologii i liturgii. Taką motywacją kierowali się Adrian, Mateusz i Szymon, kiedy postanowili wziąć udział w tegorocznej edycji konkursu liturgicznego. Jednocześnie realizują cel, którym jest popularyzacja teologii liturgii. Wraz z nauczycielem Piotrem Sumińskim przetarli szlaki i poważnie biorą pod uwagę to, aby za rok powtórzyć swój udział w OKWL.

Tekst i zdjęcia: Piotr Sumiński