Odpust w Łowiczu-Katedra

17 SIERPNIA 2017
admin

15 sierpnia w parafii katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja w Łowiczu odbył się odpust. Uroczystość ku czci patronki połączona była z lokalnymi obchodami Święta Wojska Polskiego. Stąd obecność na Sumie pocztów sztandarowych, władz samorządowych i komendantów służb mundurowych. Przyszli do katedry przy dźwiękach Orkiestry Miasta Łowicza. Przemarsz rozpoczęli przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego przy ul. Podrzecznej, gdzie złożono kwiaty.

Wchodzących do katedry przywitał śpiew młodych kantorów. Wykonali pieśń „Już się anjeli wiesielą” autorstwa Władysława z Gielniowa, średniowiecznego poety i pieśniarza. Kilkaset lat po śmierci został ogłoszony błogosławionym. Odznaczał się szczególnym nabożeństwem do Matki Bożej. Tę pieśń napisał specjalnie na święto Wniebowzięcia NMP. Utwór opowiada o zaśnięciu Maryi i przeniesieniu Jej do nieba.

Wykonanie tej starodawnej pieśni to pomysł katedralnego organisty J. Filipowicza. To jednak nie koniec muzycznych nawiązań do uroczystości ku czci Maryi. – Pomyślałem sobie, żeby taką klamrę stworzyć między starymi a nowymi czasy – mówi organista. Na dziękczynienie po Komunii św. zabrzmiał utwór „Assumptio Mariae”, skomponowany przez niego. J. Filipowiczowi towarzyszyła skrzypaczka Weronika Mońka oraz na instrumentach perkusyjnych – Dawid Dutkiewicz i Klaudia Mazur z miejskiej orkiestry.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.

Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej „Gościa Niedzielnego„.

Podobne