Obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski w Skierniewicach

14 KWIETNIA 2016

Miejskie obchody 1050 rocznicy Chrztu Polski odbyły się w kościele garnizonowym. Rozpoczął je wspólny śpiew skierniewickich chórzystów z parafii św. Jakuba, Najświętszego Serca Pana Jezusa na Widoku, św. Stanisława i Garnizonu, którzy przed Eucharystią zaśpiewali najstarszą utrwaloną polską pieśń religijną – Bogurodzicę. Mszy św. koncelebrowanej w intencji Ojczyzny przewodniczył proboszcz parafii ks. Paweł Piątek. W Eucharystii poza rzeszą mieszkańców uczestniczyli także włodarze miasta, harcerze z Hufca Skierniewice i młodzież.

Wzruszającym momentem dla zebranych było odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, a na zakończenie Eucharystii, przed wystawionym Najświętszym Sakramentem odnowienie także Ślubów Jasnogórskich.

Obchody zakończyło przedstawienie historyczne: „1050 lat Historii Polski” w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 4. Mali artyści z artyzmem wcielili się w rolę znaczących władców i przywódców Polski. Przy jednym stole zasiedli m.in.: Mieszko I, Bolesław Chrobry, Jan III Sobieski, Królowa Bona, Józef Piłsudski i Tadeusz Kościuszko. Wspominając dawne dzieje zebrani mieli wybrać najważniejsze wydarzenie w historii Polski. Po burzliwych naradach uznano, że wszystkie wydarzenia, bitwy, zwycięstwa były ważne i znaczące. Ich ocenę pozostawiono przyszłym pokoleniom. Historyczne spotkanie przy wspólnym stole zakończył Polonez, podczas którego damy dworu trzymały w dłoniach białe i czerwone chusty, tworzące podczas tańca flagę Polski. Nad scenariuszem a później nad spektaklem czuwały nauczycielki: Renata Stasiewicz, Dorota Błażejewska i Renata Gruchała.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości łowickiej redakcji „Gościa Niedzielnego”.

Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej Gościa.