25 MARCA 2024
Krzysztof Zwoliński

Wczoraj w Kościele obchodzona była Niedziela Palmowa, zwana także niedzielą kwietną i Niedzielą Męki Pańskiej. We wszystkich kościołach na pamiątkę triumfalnego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy święcone były palmy. Uroczystościom w bazylice katedralnej w Łowiczu przewodniczył biskup Wojciech Osial, Administrator Apostolski diecezji łowickiej.

Uroczystości z udziałem hierarchy rozpoczęły się o godz. 12.00 pod dzwonnicą łowickiej katedry od poświęcenia palm.  Mieszkańcy Łowicza, a także goście przynieśli kolorowe palemki. Podobnie jak w latach ubiegłych wśród uczestników liturgii nie zabrakło członków wspólnoty neokatechumenalnej z parafii katedralnej, którzy przynieśli na uroczystość sprowadzone specjalnie na tę okazję z Włoch palmowe liście.

Po poświęceniu palm wierni w procesji weszli do katedry, gdzie została odprawiona Msza św.

Nie mniej uroczyście było w innych parafiach. W łowickiej parafii Świętego Ducha proboszcz parafii ksiądz Władysław Moczarski, wziął udział w procesji jadąc na koniu i palmą w ręku. Przed  sumą przy Krzyżu Misyjnym nastąpił obrzęd poświęcenia palm i procesyjne wprowadzenie ich do kościoła.

Tego dnia w wielu wspólnotach rozstrzygano konkursy na na najładniejszą palmę, dekoracje wielkanocną.

Tekst i zdjęcie dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”

Więcej o wydarzeniu na stronie: lowicz.gosc.pl