Msza św. za śp. bp. Alojzego Orszulika

22 LUTEGO 2024
Krzysztof Zwoliński

Wczoraj o godz. 18:00 w katedrze łowickiej została odprawiona Msza św. za duszę pierwszego biskupa łowickiego Alojzego Orszulika w 5. rocznicę jego śmierci.

Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Wojciech Osial, a koncelebransami byli: ks. Dariusz Kuźmiński, ks. Jerzy Swędrowski, ks. Wiesław Skonieczny, ks. Stanisław Plichta, ks. Stanisław Majkut, ks. Rafał Woronowski.

Wraz z kapłanami modlili się członkowie Konfraterni św. Wiktorii, siostry zakonne oraz wierni świeccy.

Rozpoczynając homilię, bp Osial podziękował wiernym za obecność i zaznaczył, że wszyscy potrzebują modlitwy po śmierci, także biskupi. Przywołał również swoje wspomnienia związane z bp. Orszulikiem: -W jednej z ostatnich moich rozmów z nim, na kilka dni przed śmiercią  ks. biskup już przeczuwał czas odejścia. I wtedy mówił mi o przemijaniu i palcem wskazywał na niebo i cytował z pamięci Ewangelię: „W Domu Ojca Mego jest mieszkań wiele”. To bardzo zapamiętałem, bo to jedne z ostatnich słów, które słyszałem. I tę naukę nam głosił -mówił celebrans.

-Chciałbym podkreślić wielką miłość do Kościoła bpa Alojzego. On bardzo kochał nasz łowicki Kościół. Bardzo szybko utożsamił się z nami. Cieszył się radościami i smucił się naszymi troskami -dodał bp Osial.

Po Eucharystii kapłani wraz z wiernymi zeszli do podziemi katedry, gdzie modlili się przy grobie śp. biskupa Orszulika.

Tekst i zdjęcia: Krzysztof Zwoliński