Pogrzeb taty bpa Wojciecha Osiala

19 MARCA 2021
Krzysztof Zwoliński

Dzisiaj o godz. 13:00 w katedrze łowickiej została odprawiona msza św. pogrzebowa za duszę zmarłego przed dwoma dniami Wacława Osiala – ojca biskupa pomocniczego diecezji łowickiej Wojciecha Osiala.

Eucharystii przewodniczył arcybiskup metropolita łódzki Grzegorz Ryś. Wraz z bp. Osialem modlili się również bp pomocniczy archidiecezji łódzkiej Marek Marczak, bp pomocniczy diecezji siedleckiej Grzegorz Suchodolski oraz bp pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun a także licznie przybyli księża z diecezji łowickiej. Homilię wygłosił bp łowicki Andrzej F. Dziuba.

W swoim słowie bp Dziuba, mówiąc o życiu zmarłego, odwołał się m.in. do do dzisiejszej uroczystości św. Józefa Oblubieńca NMP: -Śp. Wacław tej mądrości, która ma odwagę przekroczyć próg, którego nie przekroczy żadna mądrość ludzka – zaufał. Starał się zrozumieć prawdę Boga. Wiernie w tej bożej miłości starał się trwać. (…) Wymownym jest, jak wspomniał nasz metropolita, że gromadzimy się tu w katedrze w dzień św. Józefa. Człowieka, jak powie Słowo Objawione, sprawiedliwego. Czy śp. Wacław nie był takim sprawiedliwym? Był mężnym opiekunem swojej rodziny – mówił Biskup Łowicki.

Na koniec Eucharystii głos zabrał Bp Wojciech Osial. Wspominając swojego tatę, dziękował Bogu za jego życie. Wdzięczny za dar modlitwy i Eucharystii, bp Wojciech podziękował wszystkim obecnym na mszy św. a także tym, którzy opiekowali się zmarłym w chorobie- służbie zdrowia i najbliższej rodzinie.

Po Eucharystii śp. Wacław Osial został pochowany na cmentarzu katedralnym.

Tekst i zdjęcia: Krzysztof Zwoliński