Msza Krzyżma Świętego

28 MARCA 2024
Krzysztof Zwoliński

Dzisiaj o godz. 10:00 w katedrze łowickiej rozpoczęła się Msza Krzyżma Świętego. Na wspólnej modlitwie licznie zgromadzili się kapłani na czele z bp. Wojciechem Osialem oraz bp. seniorem Andrzejem F. Dziubą, siostry zakonne alumni łowickiego WSD oraz liturgiczna służba ołtarza z całej diecezji. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił Administrator Apostolski Diecezji Łowickiej bp Wojciech Osial.

Celebrans modlił się w intencji wszystkich kapłanów diecezji łowickiej, a w szczególności chorych, mieszkających w Domu Kapłana Seniora, za najmłodszych kapłanów, oraz tych, którzy obchodzą jubileusze, a także będących w kryzysie kapłańskiej posługi: -Prosimy Pana Boga, abyśmy byli wierni naszemu powołaniu i abyśmy stanowili jedno w naszym powołaniu -mówił u progu Mszy św. Bp Osial.

-Pierwsze słowo to nasze dziękczynienie. Dziękujemy Panu Bogu za to, że nas wybrał. Dziękujemy, że wybrał nas – grzesznych, słabych ludzi – do tak wielkich rzeczy -mówił na początku homilii bp Wojciech.

Hierarcha w swoim słowie wskazał, że należy zawsze pamiętać o swoim kapłaństwie: przy ołtarzu, w szkole, na wyjazdach. Biskup Osial przywołał także symbolikę stroju kapłana: -Idąc do ołtarza, wchodzę na Golgotę. Jestem ukrzyżowany z Jezusem, umieram i zmartwychwstaję. (…) Gdy idę do ołtarza, zakładam białą albę; to czystość. Przy ołtarzu mam być czysty, bez grzechu ciężkiego. (…) Idąc do ołtarza, nakładam na siebie ornat. To nie ozdoba. To jest symbol Jezusowej tuniki, w której wchodził na Golgotę.(…) Stuła to jarzmo Jezusowe. Mamy wziąć jarzmo i uczyć się od Chrystusa pokory, cichości i posłuszeństwa. To są wielkie tajemnice. Kapłaństwo to nie jest realizowanie siebie; to jest naśladowanie Jezusa -mówił kaznodzieja.

Po homilii nastąpiło odnowienie przyrzeczeń kapłańskich, a w dalszej części Eucharystii błogosławieństwo oleju chorych.

Błogosławieństwo oleju katechumenów oaz konsekracja krzyżma odbyło się po obrzędzie komunii św. Następnie swoje przyrzeczenia odnowili przedstawiciele liturgicznej służby ołtarza.

Na zakończenie Eucharystii bp Wojciech Osial, dziękując za liczne przybycie kapłanów oraz ministrantów, lektorów i osób posługujących przy ołtarzu, życzył wszystkim głębokiego przeżycia Świąt Paschalnych, po czym udzielił pasterskiego błogosławieństwa.

Tekst i zdjęcia: Krzysztof Zwoliński