Mniej Śmieci – Więcej Pamięci

12 PAźDZIERNIKA 2023
Krzysztof Zwoliński

W zeszłym tygodniu ks. Bogumił Karp uczestniczył w spotkaniu Zespołu KEP „Laudato Si” jako delegat naszej diecezji. Efektem spotkania jest m.in. refleksja na temat ekologii na cmentarzach:

Dzień Wszystkich Świętych jest dla nas Polaków tradycją upamiętniania zmarłych. Jednak w tym dniu warto pamiętać nie tylko o swoich przodkach, ale także o przyszłych pokoleniach. Tego dnia groby ozdabiane są zniczami, które kilka dni później lądują na śmietniku. Odwiedzając w najbliższym czasie groby naszych bliskich, pamiętajmy o ekologii. Zastanówmy się, co jest ważniejsze? Ilość plastikowych wiązanek i zniczy czy modlitewna pamięć o zmarłych?  A to przecież Msza św., osobista modlitwa czy przyjęcie Komunii św., lub skorzystanie z darów odpustów otwiera zmarłym bramę do nieba a nie wiązanki, znicze czy sztuczne kwiaty.

Dzisiaj kiedy wszyscy czujemy jak ważna jest ekologia i troska o czystość świata zadbajmy, aby i na naszym cmentarzu tych śmieci było mniej. Warto je też segregować. Przypominajmy również innym osobom o konieczności troski o świat, dany nam przez Boga. Ekologia na cmentarzu to znak tej troski i zaproszenia do większej modlitwy za zmarłych.

Kupując znicze i inne dekoracje na groby, należy zwracać uwagę czy nie ma na nich nadruków z Maryją, świętymi czy znaków krzyża. Później bowiem wyrzucamy zużyte znicze do śmietnika. Wszyscy czujemy, że nie można do śmietnika wyrzucać takich obrazów i symboli, gdyż są one dla nas bardzo ważne. Dokonując zakupów, zwróćmy na to uwagę.

Tekst: ks. Bogumił Karp