List pasterski Biskupa Łowickiego do kapłanów na Uroczystość NSPJ

23 CZERWCA 2014

Drodzy Bracia w Kapłaństwie!

Po raz kolejny w Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa przypadającą w tym roku 27 czerwca, będziemy obchodzić Światowy Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów. Jak co roku chcemy, patrząc w otwarte z miłości do nas Serce Pana Jezusa, dziękować za dar kapłaństwa, modlić się o nasze uświęcenie oraz prosić o nowe powołania kapłańskie.

W tym roku papież Franciszek wezwał nas przez słowa wypowiedziane w homilii podczas Mszy Krzyżma do refleksji nad naszą komunią z Jezusem Chrystusem – Dobrym Pasterzem. Papież pragnie, abyśmy na modlitwie uświadomili sobie, że bez Bożej łaski i miłosiernego spojrzenia, poprzez które Bóg wybrał swoje sługi do kapłaństwa ksiądz jest człowiekiem biednym i pozbawionym sił. Przypomniał nam, że „kapłan jest najbiedniejszym z ludzi, jeśli Jezus nas nie ubogaca swoim ubóstwem; jest najbardziej bezużytecznym sługą, jeśli Jezus nie nazywa go przyjacielem; najgłupszym z ludzi, jeśli Jezus cierpliwie go nie poucza, jak Piotra; najbardziej bezradnym z chrześcijan, jeśli Dobry Pasterz nie umacnia go w pośrodku owczarni” (Papież Franciszek, Homilia podczas Mszy Krzyżma, 17 kwietnia 2014r.).

Gorąco zachęcam, aby te słowa Papieża stały się dla nas kapłanów podstawą do osobistej refleksji na modlitewnym skupieniu przed Panem Jezusem obecnym w Najświętszym Sakramencie. Do tej modlitwy zaprośmy wiernych podczas niedzielnych ogłoszeń duszpasterskich. Niech temat modlitwy za kapłanów będzie poruszony w homilii wygłoszonej w Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Tego dnia modląc się o świętość kapłanów i nowe powołania kapłańskie odprawmy nabożeństwo czerwcowe połączone z adoracją Najświętszego Sakramentu. Prośmy wspólnie Chrystusa Dobrego Pasterza, żeby uświęcał i umacniał wszystkich powołanych do kapłaństwa.

W jedności posługi kapłańskiej z serca błogosławię

+ Andrzej Franciszek Dziuba

W pliku pdf zapisany jest List na Światowy Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów