List Biskupa Łowickiego do dzieci pierwszokomunijnych

17 CZERWCA 2020
ks. Kamil Goc

List Biskupa Łowickiego do dzieci, które przygotowują się

do Pierwszej Komunii Świętej w 2020 r.

Kochane Dzieci

Drodzy Rodzice, Drodzy Chrzestni,

Dzień Pierwszej Komunii Świętej jest niezapomnianym wydarzeniem w życiu każdego wierzącego człowieka. To Wielkie Święto dla dziecka, dla jego rodziny, dla całej parafii. Wszyscy cieszą się, że mogą uczestniczyć w tak niezwykłym spotkaniu Boga z człowiekiem. Jezus przychodzi do serca dziecka. Nazywa go swoim przyjacielem. Daje Mu swoją miłość i świętość. Daje mu Siebie. Także księża i katecheci z wielkim wzruszeniem przeżywają ten dzień.

Do Tej Uroczystości dzieci przygotowują się cały rok. Niektóre znacznie dłużej, gdy jako niemowlęta w dziecięcych wózkach albo na rękach mamy czy taty,  co niedziela są przynoszone do kościoła. Wtedy obserwują swoich rodziców przystępujących do spowiedzi, a potem do Komunii Świętej. Czasem dzieci modlą się z rodzicami w domu, a kiedy indziej patrzą i widzą klęczących rodziców podczas rozmowy z Panem Bogiem. To są najważniejsze lekcje religii jakie rodzice dają swoim dzieciom.

Moi Drodzy,

Rok 2020 jest trochę inny. Epidemia sprawia nam wszystkim trudności. Ze względów bezpieczeństwa w wielu parafiach przesunięto datę Komunii Świętej. W innych księża proboszczowie rozmawiają z rodzicami w sprawie terminu Komunii Świętej. Wszystko dla dobra i bezpieczeństwa dzieci i rodzin. Wiem, że księżom i katechetom jest przykro, że piękna Uroczystość Komunii nie może odbyć się w oczekiwanym terminie.

Kochane Dzieci,

Nowa sytuacja pokrzyżowała wiele Waszych planów. Jestem pewien, że jesteście dobrze przygotowani do spotkania z Jezusem i bardzo na to spotkanie czekacie. Trzeba zrobić wszystko, aby ten dzień był piękny, radosny i bezpieczny dla Was i  dla Waszych rodzin. Chcę Was zapewnić, że Pan  Jezus też czeka na ten wyjątkowy dzień spotkania z Wami.

Proszę Was drogie Dzieci, proszę Waszych rodziców, rodzeństwo, chrzestnych i dziadków, abyście  modlili się do Boga i Maryi. Starajcie się w domu, w rodzinie myśleć i rozmawiać o Panu Jezusie. Spotkanie z Nim tak oczekiwane i wytęsknione będzie dla wszystkich głębokim i wspaniałym przeżyciem.

Wszystkich Was pozdrawiam. Obiecuję moją modlitwę za Was i za Wasze rodziny. Jestem przekonany, że Pan Bóg nagrodzi naszą tęsknotę i cierpliwe oczekiwanie na spotkanie z Nim w Komunii Świętej.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.

+ ANDRZEJ FRANCISZEK DZIUBA

Łowicz, dnia 12.06.2020 r.