Kuźnia ducha czyli rekolekcje na Blichu
Społeczność szkolna z Blichu udała się do bazyliki katedralnej w Łowiczu, aby przez okres trzech dni się wyciszyć, nawrócić się w Sakramencie Pokuty, zastanowić się nad swoim życiem, uczestniczyć w Eucharystii, a tym samym przybliżyć się do Pana Jezusa oraz przygotować się do najważniejszego do chrześcijan święta, którym jest Wielkanoc.
Tegoroczne nauki rekolekcyjne wygłosił o. Adam Fijołek SMA ze Stowarzyszenia Misji Afrykańskich. Od 12 lat pracuje w Afryce jako misjonarz. Obecnie naucza w Republice Środkowoafrykańskiej. Ojciec Adam bardzo pozytywnie odebrał naszą młodzież. Był uradowany z powodu frekwencji, skupienia podczas głoszonych przez niego treści, ilości osób, które skorzystały z Sakramentu Pokuty. Przyznał, że do Afryki jedzie napełniony entuzjazmem. Przyczyniły się do tego także podziękowania, które w imieniu wszystkich uczniów Ojcu Rekolekcjoniście złożyli: Kinga Flis i Wojciech Charkiewicz. Ich dopełnieniem był skromny upominek – dwie lalki ubrane w łowickie pasiaki. Ten podarunek wdzięczności wywołał u o. Adama szeroki uśmiech na twarzy.
Po zakończeniu Rekolekcji w zaciszu zakrystii katecheta Piotr Sumiński zadał Ojcu pytanie o przesłanie, jakie chciałby skierować dla naszej młodzieży. – „Przywołam dwie postaci ze Starego Testamentu. Pierwszą był waleczny Gedeon. Pokonał on Madianitów
i Amalekitów, bo zaufał Bogu i zwyciężył nieprzyjaciół. Drugą był Dawid. Pierwej pogubiony w życiu, w ostateczności nawrócił się i żył w zażyłości z Panem Bogiem” – odpowiedział rekolekcjonista. Ojciec Adam wyraził swoje pragnienie, życzenie, aby młodzież z Blichu potrafiła być odważna oraz umiała dokonywać dobrych wyborów w życiu, tak jak Gedeon i Dawid.
Młodzież, która uczestniczyła w rekolekcjach, była przez swoich katechetów bardzo dobrze do nich przygotowana: śpiewała schola, przy ołtarzu stała służba liturgiczna, przygotowano podziękowania, kupiono podarunek dla o. Adama Fijołka, duża ilość penitentów podchodziła do konfesjonałów, by się wyspowiadać, były osoby zaangażowane w Liturgię Słowa.
A co młodzież o tegorocznym czasie rzeźbienia ducha? Kindze Flis pozostały
w pamięci zacytowane przez ojca Adama słowa ks. Jana Twardowskiego: „Czasami krzyż ofuka…, uderzy, ubodzie. Z krzyżem jest się na zawsze, by sprzeczać się co dzień, jeśli go nie utrzymasz, to sam cię podniesie… Chcesz mnie zrzucić, zobaczysz, że ciężej beze mnie”. Olę Raróg także poruszył cytat też ks. Twardowskiego dotyczący krzyża, który w swoim kazaniu, podczas trzeciego dnia rekolekcji przywołał ojciec Adam: „Krzyż to takie szczęście, że wszystko inaczej”.
Piotr Sumiński