Kardynał Józef Glemp w Łowiczu

11 LISTOPADA 2008
admin
Odpowiedzialność za ojczyznę jest realizacją największego przykazania bożego – powiedział w Łowiczu prymas Polski kardynał Józef Glemp.

11 listopada przed południem prymas uczestniczył w uroczystości odsłonięcia i poświęcenia pomnika upamiętniającego Józefa Piłsudskiego oraz łowickich żołnierzy poległych pod jego wodzą w latach 1918 – 1920 w walkach o wolność i niepodległość Ojczyzny.

Odpowiedzialność za ojczyznę jest realizacją największego przykazania bożego. Dziękujemy Bogu za wszystkich, którzy dla wolności i rozwoju Rzeczpospolitej poświęcili swoje siły, talenty, a nawet życie – powiedział prymas Glemp.

Pomnik zwieńczony jest popiersiem Józefa Piłsudskiego. Po obu stronach znajdują się nazwiska łowiczan, którzy pod wodzą marszałka zginęli w latach 1918-1920 w wojnie z Rosją.

Pomnik stoi przed budynkiem Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1. w Łowiczu, w którym przed wojną 1920 r. stacjonował 10. Pułk Piechoty.

Po uroczystości odsłonięcia i poświęcenia pomnika prymas Glemp wziął udział w procesji i mszy św. odprawionej w łowickiej bazylice katedralnej.

Podobne